Jak wybrać dobre oleje silnikowe?

Odpowiednia praca jednostki napędowej wymaga zadbania o naprawdę mnóstwo rzeczy. Mowa tu zarówno o tym, by regularnie wymieniać komponenty, które nie są w najlepszym stanie, jak i o regularnej wymianie płynów eksploatacyjnych, a w szczególności oleju silnikowego. Jak jednak wybrać odpowiednio olej silnikowy do naszej jednostki napędowej?

Jaki olej silnikowy wybrać?

Spośród dostępnych na rynku propozycji jedną z lepszych są oleje silnikowe Total. Trzeba jednak pamiętać, że niebawem możemy spodziewać się zmiany ich nazewnictwa, gdyż francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne Total, które zajmuje się ich produkcją zmieniło niedawno swą nazwę na TotalEnergies.

Trzeba jednak pamiętać, że olej silnikowy to nie jedyny w samochodzie. Potrzebne mogą być też dobre oleje przekładniowe Total, które zadbają o odpowiednią pracę oraz żywotność skrzyni biegów. Wiele osób zapomina o ich wymianie, a ma ona kluczowy wpływ na to, jak długo przekładnia będzie w stanie pracować.

Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Olej silnikowy ma niezwykle ważne zadanie w jednostce napędowej, gdyż zapewnia smarowanie jej elementom i dzięki temu silnik nie ulega zatarciu, a także przegrzaniu, gdyż redukując tarcie olej silnikowy wpływa również na to, że w jednostce generowane jest znacznie mniej ciepła. Oprócz tego olej zajmuje się pochłanianiem zanieczyszczeń, które trafiają do silnika. Są to na przykład pył, piasek, kurz, opiłki metalu czy też drobiny asfaltu.

Z racji na to, że olej silnikowy podczas pracy zbiera zanieczyszczenia z silnika, a także pracuje w nim pod bardzo dużym obciążeniem jego wydajność z czasem spada. Ma na to wpływ nie tylko ilość przejechanych kilometrów, ale też upływ czasu. Dlatego by jak najepiej zadbać o jednostkę napędową olej trzeba regularnie wymieniać. Za optymalny okres do wymiany oleju silnikowego wskazuje się rok od poprzedniej wymiany oleju lub przejechanie około 15 tysięcy kilometrów w zależności od tego co nastąpi szybciej.