Jak wybrać dobry zbiornik na wodę pitną?

zbiornik na wode

Zbiornik na wodę pitną to szczególny rodzaj rezerwuaru, który musi spełnić kilka warunków. Od sposobu przechowywania wody pitnej zależy nasze zdrowie, więc należy dokonać świadomego wyboru. Czym powinien odznaczać się dobry zbiornik na wodę pitną? Podpowiadamy. 

Czym powinien charakteryzować się dobry zbiornik na wodę pitną?

Zbiornik na wodę pitną przeznaczony jest do przechowywania cieczy zdatnej do spożywania przez ludzi lub zwierzęta. Oznacza to, że w jego przypadku kluczową rolę gra bezpieczeństwo. Decydując się na zakup tego rodzaju zbiornika, należy zwrócić szczególną uwagę czy posiada on atest higieniczny wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Da nam on pewność, że zbiornik nadaje się do gromadzenia wody pitnej.

Tego rodzaju rezerwuar musi być stworzony z materiałów, które nie wchodzą w relację z wodą. W innym wypadku może ona ulec zanieczyszczeniu. Kolejną bardzo ważną kwestią jest szczelność zbiornika. Musi być one dobrze zabezpieczony przed dostaniem się z zewnątrz substancji, które mogą uczynić wodę niezdatną do spożycia. Zbiornik na wodę pitną musi spełniać zupełnie inne normy niż zbiornik retencyjny na deszczówkę.

Czym kierować się przy wyborze zbiornika na wodę pitną?

Zasobnik musi być przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. Przed zakupem konkretnego produktu należy zwrócić uwagę na jego pojemność. Trzeba wybrać taką, która będzie dostosowana do miejsca, w którym zbiornik będzie użytkowany. Kolejnym kryterium jest wytrzymałość. Pojemnik nie może ulegać łatwym uszkodzeniom mechanicznym, a także musi być odporny na działanie różnych substancji chemicznych.

Aby zadbać o wytrzymałość zbiornika, należy postawić na najbardziej wytrzymałe materiały. Jednym z nich jest polietylen, który jest głównym budulcem tego rodzaju rezerwuarów. Podziemny zbiornik na wodę pitną jest bardzo łatwy w instalacji oraz nie generuje dużych kosztów. Można go z powodzeniem zamontować w różnych rodzajach gruntów, a także w wymagających warunkach terenowych. Jedynym wymaganiem jest jedynie umieszczenie go na odpowiedniej głębokości.