Jak wydłużyć życie akumulatora?

akumulator

Sprawny akumulator odpowiada za poprawne funkcjonowanie całego samochodu, a w szczególności za bezproblemowe uruchomienie. Warto dbać o dobry stan techniczny oraz w odpowiednim momencie wymienić go na nowy. Można również skutecznie wydłużyć życie akumulatora, stosując kilka sprawdzonych zasad. Jak to zrobić?

Czy poziom naładowania akumulatora ma znaczenie?

Aby akumulator dostarczał wystarczająco mocy do samochodu, musi być naładowany w odpowiednim stopniu. Dzięki temu pojazd odpala bez problemu nawet w mroźne dni. Niski poziom naładowania sprzyja gromadzeniu się wody, paliwa i oleju na skutek nieosiągania odpowiedniej temperatury roboczej. Dlatego zaleca się raz na jakiś czas pokonanie dłuższej trasy, aby akumulator mógł się w pełni naładować. W przeciwnym razie warto okresowo ładować urządzenie prostownikiem. Im rzadziej używa się samochodu, tym częściej należy go doładowywać. Jeśli jest zużyty, należy wymienić na nowy. Sprzedaż akcesoriów samochodowych oraz części oferuje między innymi sklep motoryzacyjny S-auto.

Dlaczego nie wolno dopuszczać do całkowitego rozładowania akumulatora?

Duże znaczenie dla poprawnego funkcjonowania akumulatora ma jego poziom naładowania. Dopuszczenie do całkowitego rozładowania może skutkować poważnym uszkodzeniem, a nawet koniecznością kupna nowego, którego koszty są dość znaczne. Wszystko ze względu na to, że w rozładowanym akumulatorze może dojść do zamarznięcia elektrolitu, czy uszkodzenia płyt, co będzie prowadzić do zmniejszonej możliwości magazynowania energii. Dodatkowo głęboko rozładowany akumulator może stwarzać wiele problemów podczas ponownego naładowania. Co więcej, może się okazać, że nie jest możliwe, aby znów naładować długotrwale rozładowane urządzenie.

Co jeszcze warto robić, aby akumulator służył nam dłużej?

Akumulatory samochodowe będą sprawne dłużej, jeśli zadbamy o czystość klemów. Na ich powierzchni z łatwością gromadzi się brud i kurz, które mogą ograniczać prawidłowy przepływ prądu i zwiększać ryzyko pojawienia się zwarcia. Dodatkowo pamiętajmy, aby sprawdzać poziom elektrolitu, jeżeli posiadamy w samochodzie starszy model akumulatora. W przypadku niewystarczającej jego ilości należy uzupełnić braki wodą destylowaną. W przeciwnym razie niski poziom będzie skutkować uszkodzeniem płyt.