Jak wygląda proces wiercenia w betonie?

wiercenie w betonie

Proces wiercenia w betonie nie należy do łatwych prac budowlanych. Do jego przeprowadzenia konieczna jest duża wiedza techniczna, doświadczenie i odpowiednie umiejętności. Niezbędne przy tym są również specjalistyczne narzędzia, które poradzą sobie z obróbką tego wytrzymałego materiału. W artykule krótko wyjaśniamy, jak przebiega wiercenie w betonie oraz żelbetonie.

Techniki wiercenia w betonie

Niemal każdy z domowych majsterkowiczów staje przed koniecznością wiercenia w betonowym podłożu. Do takich prac zaliczyć można m.in. wykonywanie otworów w ścianach czy sufitach w celu montażu elementów wyposażenia. W warunkach domowych do wiercenia w betonie zazwyczaj stosuje się narzędzia udarowe. Generują one jednak duży hałas i stosunkowo silne wstrząsy, co przy pracach na większą skalę mogłoby być uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla operatora.

Jak wyjaśniają eksperci z zajmującej się m.in. cięciem betonu firmy Jumar, do profesjonalnego wiercenia w betonie i żelbecie najczęściej wykorzystuje się wiertnice diamentowe. Są one w stanie pokonać niemal każdą przeszkodę, co umożliwia wykonanie otworów nawet w bardzo twardym i mocno zbrojonym materiale. Ich zastosowanie umożliwia ograniczenie drgań oraz zachowanie dużej precyzji wiercenia. Co więcej, wykorzystanie koron diamentowych pozwala na wiercenie otworów o różnych średnicach, również powyżej 1 m.

Jak przebiegają prace?

Zanim wykonamy otwory w betonowym lub żelbetowym podłożu, trzeba odpowiednio zaplanować ich położenie. Wiercenie w betonie i żelbetonie powinno zostać poprzedzone analizą konstrukcji i doborem odpowiedniej techniki. Otwory należy wykonywać w sposób nienaruszający stabilności budowli i jej elementów. W obiektach mieszkalnych czy użytkowych trzeba również pamiętać o sprawdzeniu, czy podczas prac nie zostaną uszkodzone instalacje elektryczne, gazowe lub inne.

Wiercenie w betonie najlepiej jest prowadzić, gdy budynek jest w stanie surowym. Przed przystąpieniem do prac trzeba dobrać odpowiednie narzędzia. W przypadku niewielkich otworów wystarczające będą młotowiertarki, natomiast przy wykonywaniu odwiertów o dużych średnicach stosuje się wiertnice elektryczne lub hydrauliczne. Z uwagi na konieczność odpowiedniego zaplanowania miejsca odwiertu oraz zastosowania specjalistycznych narzędzi, wiercenie w betonie i żelbecie, szczególnie na większą skalę, najlepiej będzie zlecić specjalistom.