Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

stomatologia

Szybka odbudowa utraconych z różnych przyczyn naturalnych zębów jest bardzo ważna. Dzięki temu można np. uniknąć różnego typu poważnych konsekwencji dla zębów sąsiadujących z powstałą luką w uzębieniu. Już od wielu lat za najlepszą metodę odbudowy utraconych zębów, zarówno stomatolodzy, jak i pacjenci, uważają zastosowanie implantów zębowych. Ta metoda umożliwia bowiem nie tylko pełną odbudowę estetyki uśmiechu, ale także funkcjonalności układu żucia. Na czym polega zabieg wszczepienia implanta stomatologicznego?

Co to są implanty zębowe  i jakie są ich zalety?

Implant stomatologiczny ma kształt śruby, którą wkręca się w miejsce powstania luki w uzębieniu. Jest to filar implantu zębowego, który ma za zadanie zastąpić korzeń utraconego zęba. Filary implantów najczęściej są wykonane z różnych stopów tytanu, czyli jednego z najtrwalszych materiałów na ziemi. U niektórych pacjentów materiał ten może jednak wywoływać reakcje uczuleniowe i wówczas stosuje się filary cyrkonowe. Rozpoczęcie odbudowy zęba od odtworzenia jego korzenia daje wiele korzyści. Przede wszystkim odbudowany w taki sposób ząb jest znacznie trwalszy niż sztuczne korony w protezach stomatologicznych. Implanty zębów są też bardziej stabilne i w zasadzie nie różnią się niczym od sąsiadujących z nimi zębów naturalnych.

Tytan lub cyrkon są w stanie wytrzymać wszystkie zachodzące w jamie ustnej obciążenia, dzięki czemu wszczepiając implant można mieć pewność, że jest to rozwiązanie, które może wystarczyć na wiele lat, nawet do końca życia.

4 etapy wszczepienia implantu zębowego

Zabieg wszczepiania implantów stomatologicznych składa się z kilku etapów. Każdy z ich jest tak samo ważny. Cała procedura odbudowy zęba na implancie rozpoczyna konsultacja implantologiczna. Więcej na jej temat opowiedział nam nasz rozmówca, implantolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Leczenie implantologiczne w gabinecie stomatologicznym rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą. Lekarz w trakcie wizyty sprawdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do odbudowy zębów na implantach. Sprawdza też warunki zgryzowe i dokonuje niezbędnych pomiarów. Rzadko się zdarza, że u pacjenta nie ma możliwości wykonania odbudowy zębów na implantach. Często jednak, zanim się przystąpi do wszczepienia implanta, najpierw niezbędna jest sterowana odbudowa kości. Po utracie naturalnych zębów w naturalny sposób zaczyna się proces atrofii, czyli zaniku kości. Bez jej późniejszej odbudowy w łuku zębowym nie ma wystarczającej ilości miejsca na dokonanie wszczepu.

Wszczepienie implantu zębowego to drugi etap działania. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent w trakcie jego wykonywania nie czuje żadnego dyskomfortu i bólu. Zabieg rozpoczyna nacięcie dziąsła i jego delikatne rozsunięcie. Następnie w kości nawiercana jest dziura, w którą wprowadzony zostanie filar implanta. Zabieg wykonywany jest pod mikroskopem. Po wprowadzeniu implanta zaszywa się ranę. Całość tego etapu zabiegu trwa około 30 minut.

Trzeci etap zabiegu odbudowy zębów na implantach to rekonwalescencja po dokonaniu wszczepu. Przez pierwsze 2 tygodnie tkanki się goją i w związku z tym pacjent koniecznie musi przestrzegać otrzymanych w gabinecie zaleceń związanych z nienarażaniem miejsca wszczepu na żadne większe obciążenia. Koniecznie musi więc na ten czas zmienić dietę na produkty płynne, nie palić papierosów, delikatnie myć zęby i stosować otrzymane leki.

Ostatnim etapem jest połączenie filaru implanta zębowego z tzw. łącznikiem i z wybraną koroną protetyczną. W tym momencie ząb już jest całkowicie odbudowany i może pełnić swoje funkcje.