Jak zamontować oświetlenie ogrodowe?

oswietlenie ogrodowe

Wizja pięknie wyglądającego ogrodu nęci każdego posiadacza domku jednorodzinnego. Jeszcze lepiej, jeśli wspomniany ogród wygląda pięknie także w nocy. Jednak aby tego dokonać, potrzebne jest odpowiednio zamontowane oświetlenie, które podkreśli wszystkie zalety i sprawi, że przejście w nocy nie będzie przypominało toru przeszkód. Jak zatem zamontować oświetlenie ogrodowe, by cieszyć się widokiem ogrodu przez całą dobę? 

Jak przygotować się do zamontowania oświetlenia?

Samodzielnie oświetlanie ogrodu wcale nie musi być trudne. Jak we wszystkim, najlepiej będzie zacząć od porządnego projektu. Należy zaznaczyć kluczowe miejsca, których oświetlenie się przyda, na przykład wejście na dziedziniec. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów lamp: kinkiety, zmierzchowe, z czujnikiem ruchu, reflektory.

Istnieje także podział ze względu na źródło zasilania: elektryczne lub energią słoneczną. Bez względu na to, który rodzaj zostanie wybrany do ogrodu, najważniejsze jest bezpieczeństwo — ważne jest, by zachować odpowiednią odległość od wszelkich drzew, nasadzeń, oraz fundamentów i sieci wodociągowej. Muszą być także spełnione wszystkie normy dotyczące kabli elektrycznych.

Jeśli natomiast chodzi o przygotowanie działki: plan oświetlenia ogrodu powinien zostać opracowany na samym początku jego dekoracji. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego rozkopywania i bezproblemowo pociągnąć kable.

Montaż oświetlenia krok po kroku

Jak już zostało wspomniane, montaż oświetlenia w ogrodzie może być szybki, łatwy i przyjemny. Po sporządzeniu planu przychodzi czas na podjęcie działania. Z ogrodu należy usunąć wszystkie rzeczy, które mogłyby przeszkadzać w montażu, a następnie przygotować sprzęt: lampa, wiertarka, betonowy bloczek, nożyk do obróbki. W przypadku nieposiadania takich narzędzi warto zatrudnić specjalistów, którzy się tym zajmą — nie będzie trzeba wydawać pieniędzy na sprzęt, a praca sama będzie się robić.

W montażu ogrodowego oświetlenia może pomóc firma Lampy Radex, która profesjonalnie zajmuje się sprzedażą tego typu oświetlenia. Po znalezieniu odpowiednich narzędzi trzeba wykopać pierwszy rów, do którego zostaną doprowadzone instalacje elektryczne. Następnie dobrze wypuścić przewód elektryczny na wierzch i umieścić tam betonowy bloczek, który później będzie wypoziomowany. Na koniec w bloczku wwierca się  otwory do zamocowania oprawy oświetleniowej, obraca przewodu i podłącza go do kostki lampy.