Jak zmieniły się domy spokojnej starości w ciągu ostatnich lat?

dom seniora

Demografowie są zgodni – polskie społeczeństwo się starzeje. Rodzi się coraz mniej dzieci, a dzięki postępowi medycyny ludzie żyją coraz dłużej. Taka sytuacja rodzi nowe problemy – co zrobić ze starszymi ludźmi, którzy potrzebują już pomocy przy codziennych czynnościach. Ratunkiem mogą być domy spokojnej starości, których sytuacja zmieniała się na przestrzeni lat. Co warto o nich wiedzieć?

Kiedy rozpoczął się fenomen domów spokojnej starości?

Mniej więcej na początku zeszłej dekady w domy spokojnej starości zaczęły inwestować duże, znane firmy medyczne. Do polskiej branży wkroczyli nawet zagraniczni inwestorzy, których placówki przypominały te z Zachodu. Wielu przedsiębiorców uznało, że prywatne domy seniorów o podwyższonym standardzie to wyjątkowa szansa na polepszenie warunków dla starszych ludzi.

Jeszcze przed dekadą w Polsce było bardzo mało dobrych domów spokojnej starości. Prywatne ośrodki dla seniorów mieściły się w willach, które oferowały dość niski standard usług. Klientów oczywiście nie brakowało – do państwowych domów spokojnej starości na wolne miejsce można było czekać kilka lat.

Kiedy do branży wkroczyły większe firmy, które inwestowały w nowe placówki, pojawiło się o wiele więcej domów seniora, na które zaadaptowano pensjonaty, hotele, pałace, apartamentowce. Ceny za miesięczny pobyt są bardzo duże – sięgają nawet 8 tysięcy złotych. Seniorzy wydają całą swoją emeryturę na pobyt w takim ośrodku. Zapracowane dzieci, które nie mają możliwości zajmować się swoimi rodzicami (wyemigrowali do innego kraju, mieszkają w drugiej części kraju, nie mają czasu na całodobową opiekę), również chętnie dopłacają do sumy wynajmu.

Czym cechują się domy spokojnej starości o podwyższonym standardzie?

W najlepszych i najdroższych domach spokojnej starości nie brakuje wielu udogodnień dla starszych klientów. Często placówki dysponują salkami i sprzętami do ćwiczeń czy rehabilitacji. Wszystkie jednoosobowe pokoje i apartamenty wyposażone są w łazienki, telewizory, systemy przywoławcze, telefony). Pracuje tutaj profesjonalna kadra, która wie, jak dobrze zająć się seniorami.

Takim miejscem jest dom spokojnej starości Jadwinin, umiejscowiony pod Łodzią. Tutejsi mieszkańcy mogą liczyć na codzienną opiekę psychologiczną, ciekawe terapie zajęciowe, zajęcia fizykoterapii i rehabilitacji. Mogą skorzystać z posługi duszpasterskiej.