Jakich podstawowych akcesoriów potrzebuje wędkarz? 

akcesoria wedkarskie

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z wędkarstwem potrzebujesz podstawowego sprzętu.  Jego wybór powinieneś dobrze przemyśleć, ponieważ nieprawidłowo dobrane akcesoria mogą utrudnić Ci  wędkowanie i odebrać przyjemność z niego.  Jakich akcesoriów potrzebuje początkujący wędkarz? Podpowiadamy poniżej.

Wędka

Najlepszym modelem dla młodego wędkarza jest bat. Nie ma on przelotek ani kołowrotka. Jego konstrukcja jest prosta, składa się z żyłki przewiązanej do kija, na jej końcu znajduje się haczyk. Długość bata nie powinna przekraczać około 5m.

Dlaczego warto zdecydować się na bat wędkarski? Do zalety, które warto wymienić należą:

  • Możliwość szybkiego zarzucenia przez głowę
  • Można go używać na każdym łowisku
  • Umożliwia tzw. szybko hol

Kiedy początkujący wędkarz nauczy się korzystać z bata, może zacząć używać innych rodzajów wędek np. wędki matchowej tzw. balkonika lub wędki odległościowej.

Żyłka

Następnym elementem zestawu dla początkującego wędkarza jest żyłka. Najlepiej, aby jej przekrój mieścił się w przedziale 0,12 mm do 0,14 mm. Wybierając żyłkę, należy zwrócić uwagę na grubość wędki. Im cieńsza jest żyłka, tym wytrzymalsza, bardziej odporna na znoszenie przez wiatr i elastyczna.

Spławik

Spławik pełni rolę sygnalizatora drgań. Jeśli zaczyna poruszać się na wodzie (częściowo zanurzać się, unosić lub tańczyć), wtedy oznacza to, że ryba bierze. Po wyczuciu odpowiedniego momentu, należy zaciąć wędkę i przyholować do brzegu. Idealnym spławikiem dla początkujących wędkarzy jest ten ważący ok. 1g-2g.

Haczyk

W zestawie początkującego wędkarza nie może zabraknąć także haczyka. Najlepiej zdecydować się na ten o numerach: 12 i 14. Haczyk jest drutem metalowym, wygiętym w charakterystyczny sposób. Jeden z jego końców jest zaostrzony po to, aby mógł wbić się w pyszczek ryby.

Przynęta

Nie tylko podczas pierwszego wędkowania, ale także w trakcie kolejnego potrzebna jest przynęta. Może składać się z robaków lub kukurydza. Przynętę przygotowuje się po to, aby ryba wzięła haczyk do pyszczka.

Ponton lub krzesełko wędkarskie

W zależności od miejsca, w którym będziesz wędkował może przydać Ci się krzesełko wędkarskie lub ponton. Jeśli zamierzasz wędkować na kładce, wtedy powinieneś mieć przy sobie krzesełko wędkarskie.  Z kolei, jeśli chcesz wędkować będąc w wodzie, wtedy niezbędnym okaże się ponton. Wybierając je, zwróć uwagę na to, aby były wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów.

Czego jeszcze może potrzebować wędkarz podczas wędkowania?

Jeśli zależy Ci na zwiększeniu swoich szans podczas wędkowania, możesz zaopatrzyć się także w:

  • woblery – to sztuczne przynęty, które mogą: pływać, tonąć, mieć stały lub ruchomy ster
  • strzemiączko to element, który pozwala na zamontowanie błystek
  • agrafka – pozwala na szybką wymianę przynęty i spławika bez konieczności wymiany całego zestawu

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wędkowania? Koniecznie sprawdź informacje, które znajdują się na stronie: sklep-splawik.pl.