Jakie cechy powinien posiadać dobry księgowy?

ksiegowosc

Firma, której księgowość prowadzi dobry księgowy, uzyskuje dzięki temu znaczną przewagę w wielu sytuacjach. Najczęściej takie firmy są lepiej zarządzane, mają niższe koszty własne i w rezultacie wyższe dochody. W nowoczesnej firmie trudno nie docenić sprawnie działającej księgowości. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie cechy powinien posiadać dobry księgowy i jak go znaleźć, przeczytaj ten artykuł do końca. 

Co jest ważniejsze – umiejętności miękkie, czy typowo branżowe?

Przyjęło się uważać, że dobry księgowy musi przede wszystkim znać się na liczbach i umieć je właściwie interpretować. Coraz częściej jednak okazuje się, że równie ważne są umiejętności komunikacyjne, sprawność w przekazywaniu różnych sygnałów i umiejętność wspólnego wypracowywania najlepszych rozwiązań. Dlatego coraz częściej dobry księgowy w Lublinie, to nie tylko sprawnie posługujący się kalkulatorem finansista, ale także empatyczny negocjator, osoba, która umie wskazać alternatywne rozwiązania i szukająca rozwiązań korzystnych w dłuższym czasie, niż okres obrachunkowy.

Z tego właśnie powodu współpraca z biurem rachunkowym może na dłuższą metę okazać się bardziej owocna niż zatrudnianie księgowego na stały etat. Wymiana poglądów wielu osób, które znają się na specyfice branży, może znacznie szybciej przynieść pozytywny rezultat, niż przemyślenia pojedynczej osoby, która nie ma z kim się konsultować.

Księgowy współpracujący z zespołem i pod presją czasu

Księgowi znani są ze swojego dążenia do zaplanowania wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach. Niestety, nowoczesny sposób prowadzenia biznesu, w którym decyzje często podejmuje się na ostatnią chwilę, a potem jeszcze kilka razy jej zmienia, nie zostawia wiele miejsca do takiego podejścia.

Wie o tym dokładnie Biuro Rachunkowe Aneks Sp. z o.o., którego przedstawiciele zawsze są osiągalni i gotowi do udzielenia zdalnej porady, gdy trzeba nagle ocenić sensowność inwestycji, która jeszcze kilka godzin temu nie była brana pod uwagę. Dlatego tak wiele osób chce współpracować z tak prowadzonym biurem rachunkowym.