Jakie cechy powinny mieć nowoczesne domy?

nowoczesny dom

Rozwój technologii kojarzy się przede wszystkim z przemysłem i elektroniką. Tymczasem rosnąca jakość materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych dotyczy także budownictwa. Nowoczesne domy projektuje się z myślą o wygodzie mieszkańców, a także doskonałych parametrach technicznych.

Czym nowoczesne domy różnią się od tradycyjnych?

Nowoczesne domy są bardzo różne w stylistyce, a do ich budowy wykorzystuje się rozmaite technologie – od drewna po beton. Tym, co łączy większość projektów jest nowoczesne podejście do przestrzeni. Osoby decydujące się na budowę własnego domu często marzą o dużej, wygodnej powierzchni mieszkalnej. Wbrew pozorom niekoniecznie wiąże się to z ogromnym metrażem. Nawet w niewielkim domu można mieć wrażenie przestronności, jeżeli odpowiednio rozplanuje się pomieszczenia.

Stąd bierze się duża ilość projektów nowoczesnych domów parterowych. Rozmieszczenie wszystkich pokoi na jednej kondygnacji umożliwia taką aranżację, w której łatwo można przejść z jednego pomieszczenia do innego. Dodatkowo często stosuje się zabieg łączenia salonu z jadalnią, a nawet kuchnią. Odpowiednio ustawiony blat jest w stanie skutecznie oddzielić część gospodarczą od salonu, a pomieszczenie wydaje się większe, niż w rzeczywistości.

Oprócz tego nowoczesne domy muszą spełniać wymogi energetyczne. Prosta, zwarta bryła i wysokiej jakości materiały sprawiają, że są one wydajne energetycznie, a więc ekologiczne i tanie w utrzymaniu.

W jakich technologiach powstają nowoczesne domy?

Wspominaliśmy, ze nowoczesne domy powstają w różnych technologiach. Niewątpliwie najpopularniejsze są domy murowane, ponieważ są bardzo wytrzymałe, a do tego łatwo je ocieplić. Do tego wiele osób ceni wygląd wykończonej na gładko, otynkowanej ściany w połączeniu z dużymi oknami i przeszkleniami.

Warto jednak wiedzieć, że domy w technologii drewnianej również są trwałe, a drewno ma dobre właściwości izolacyjne. Nowoczesne domy wybudowane z drewna zwykle nie mają nic wspólnego z małymi, wiejskimi chatkami – współczesne metody obróbki drewna umożliwiają zbudowanie idealnie gładkich ścian i nadanie budynkowi nowoczesnego charakteru.

Kiedy warto budować nowoczesne domy?

Budowa nowoczesnego domu parterowego jest dobrym pomysłem, jeżeli ma się w miarę dużą działkę. Takie budynki wymagają większej powierzchni, niż ich piętrowe odpowiedniki o porównywalnym metrażu. Brak schodów jest jednak bardzo wygodny i zwiększa bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy w domu mieszkają dzieci lub osoby mające trudności w poruszaniu się. Poza tym są tańsze w budowie – oszczędności biorą się przede wszystkim z braku dodatkowego stropu.

Podobnie jak w przypadku innych domów, przy budowie nowoczesnego domu parterowego ważny jest wybór odpowiedniego projektu. Do wyboru są zarówno gotowe, jak i przygotowywane indywidualnie. Gotowe projekty nowoczesnych domów można obejrzeć między innymi na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_parterowych.html. W przypadku standardowo usytuowanych działek zwykle można znaleźć idealny projekt wśród gotowych. Warto więc przejrzeć katalogi i poznać ofertę takich domów.

Wiele gotowych projektów nowoczesnych domów można nieco zmodyfikować, by dostosować je do konkretnej działki – każdy taki projekt i tak musi być opracowany przez architekta aranżującego. Jeżeli więc znajdziemy projekt, który bardzo nam się spodoba, ale chcielibyśmy nieco go zmodyfikować, warto sprawdzić, czy jest taka możliwość. W wielu miejscach można kupić projekty z zawartą w umowie zgodą na modyfikacje, ale należy sprawdzić zakres dopuszczalnych ingerencji w oryginał.