Jakie firanki do salonu wybrać?

Odpowiednio dobrane dodatki i dekoracje w dużej mierze przesądzają o klimacie, który stworzymy w domowych wnętrzach. Znaczenie mają tekstylia, które powinny być funkcjonalne, a zarazem pasować do wnętrza i stać się jego ozdobą. Jednym z takich dodatków tekstylnych są firanki. Podpowiadamy, jakie firanki do salonu wybrać, aby stworzyć eleganckie, a zarazem przytulne i komfortowe dla mieszkańców pomieszczenie. Czasami jeśli jakiś wzór firanek wyjątkowo się nam podoba, warto sprawdzić czy nie występuje on w hurtowni firanek

Wybór idealnych firanek – od czego go uzależnić?

Firany to delikatny dodatek, który nie tylko chroni wnętrze przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, ale i stanowi dekorację. Obecnie coraz częściej prywatność zapewniają rolety, a misternie upięte firany zawiesza się w formie typowej ozdoby dopełniającej aranżacji wnętrza. Wybór firan warto uzależnić od wielkości salonu, funkcji, jakie mają one pełnić, nasłonecznienia wnętrza oraz kolorystyki i stylistyki całej aranżacji pomieszczenia.

Wielkość salonu

Do niewielkiego salonu lepiej wybierać lekkie firanki uszyte ze zwiewnych tkanin (np. z organzy, tiulu czy woalu). Idealna będzie klasyczna biel i inne jasne odcienie. Biel można także przełamać kolorowymi wstawkami lub zamienić np. na ecru.

Do przestronnego salonu można wybierać długie firany z gęstszej tkaniny i w ciemniejszych barwach. Tutaj dobrze będą prezentować się zarówno klasyczne żakardy, jak i sztywna tafta czy połyskliwa satyna. Kolorystyka może być ciemniejsza, dlatego warto dopasować ją do stylu całej aranżacji wnętrza. Dobrze będą wtedy prezentować się również firany przewiązane wzorzystymi podwiązkami.

Szukasz firanek do swojego salonu? Odwiedź: hurtownialuka.pl

Styl wnętrza również ma znaczenie

Firany powinny być dopasowane do stylistyki salonu. Do klasycznej aranżacji dobrze pasują firany z kwiatowymi wzorami, uszyte np. z woalu czy żakardu. Do klimatu modernistycznego czy minimalistycznego lepiej pasują firanki we wzory geometryczne lub jednokolorowe. Możemy wybierać spośród firan na taśmie, szelkach lub kołach.

Jakie funkcje mają pełnić?

Gdy firanki chcemy połączyć z roletami lub żaluzjami, możemy wybierać firany marszczone do połowy okna lub z dekoracyjnymi przewiązkami (sznurkowe, tkaninowe).
W przypadku, gdy chcemy, aby chroniły nas one także przed nadmiernym promieniowaniem i zapewniały prywatność, musimy wybrać modele osłaniające całe okno, które połączymy z zasłonami. Wtedy lepiej sięgać po tkaniny o gęstszym splocie. Tiul czy cieniutki woal raczej się nie sprawdzą, ponieważ będą prześwitywać, a my możemy być narażeni na wścibskie spojrzenia sąsiadów lub przechodniów. Lepiej sprawdzi się połączenie bawełny z poliestrem czy poliestr.

Szukasz elementów wystroju swojego mieszkania? Odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/100-wszystko-dla-domu