Jakie normy powinny spełniać syfony na wodę gazowaną?

woda z syfonu

Wody gazowane z syfonem zawierają dwutlenek węgla pod ciśnieniem. W 2017 roku znane przedsiębiorstwo produkujące saturatory do samodzielnego napełniania wycofało ponad 58 tysięcy butelek z gazem z rynku USA i kanadyjskiego. Stało się to po kilku drobnych wypadkach. Wykryto wadę produkcyjną, która sprawiała, że butelki mogły pękać pod naporem ciśnienia. Sprawiło to, że wiele osób zaczęło zadawać sobie pytanie, czy wody gazowane są bezpieczne.

Czy syfony na wodę gazowaną są bezpieczne?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi oczywiście “to zależy”. Ważne, czy producent przestrzega norm i przykłada wagę do staranności i jakości produkcji. Na wstępie warto zaznaczyć, że mówimy tu głównie o napełnionych już przez producenta wodach butelkowanych w syfonie. Takich jak przykładowo produkty wytwarzane przez producenta wody gazowanej w syfonie Cabana. Saturatory takie zazwyczaj pozbawione są szklanych elementów, które są szczególnie niebezpieczne przy wybuchu. Poza tym, takie zdarzenia spotykane są i tak niezwykle rzadko, więc dodatkowe środki bezpieczeństwa przy produkcji sprawiają, że wody butelkowe w syfonie są jak najbardziej bezpieczne.

Jakie normy powinien stosować producent wody gazowanej w syfonie?

Europejskie normy, które dotyczą  zasad produkcji butelek na wodę z syfonem to 2014/68/UE Dyrektywa Urządzeń Ciśnieniowych PED – oprócz rurociągów i zbiorników ciśnieniowych obejmuje także puszki, jak i właśnie butelki na napoje gazowane przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Producent może umieścić na butelce specjalne oznaczenie sygnalizujące, że zgodność produktu z normą została potwierdzona przez niezależną komisję. Niezależnie od norm, każda taka butelka powinna być wyprodukowana z solidnego plastiku. Szczególnie ważne jest odpowiednio wzmocnione dno.