Jakie zastosowanie ma ogranicznik przepięć PV?

ogranicznik przepiec pv

Właściwe zabezpieczenie instalacji elektrycznej to gwarancja braku występowania hipotetycznie groźnych sytuacji. Dlatego wszyscy właściciele budynków mieszkalnych i wszelkich innych nieruchomości starają się wykorzystywać odpowiednio zaprojektowanej instalacje. Ważne będą także ograniczniki przepięć PV, które w razie problemu automatycznie rozłączają instalację.

Gdzie możemy wykorzystać ograniczniki przepięć PV?

Najważniejszą kwestią, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju systemy energetyczne montowane w dużych firmach i wcześniej w zakładach przemysłowych albo zwykłych domach, jest odpowiedni dobór zabezpieczeń. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju urządzenia będą dedykowane dla instalacji fotowoltaicznych. Tak więc ogranicznik przepięć PV, czyli w języku angielskim Photovoltaic Surge Protective Device – PV SPD, to po prostu urządzenie, które chroni instalację fotowoltaiczną przed następstwem przepięcia. A do groźnych sytuacji może dojść na przykład w wyniku zjawisk atmosferycznych. Wystarczy burza, ale również zwarcie w sieci zewnętrznej.

Najważniejszym zadaniem tego urządzenia będzie niedopuszczenie, aby dopuszczalna wartość napięcia została przekroczona. Wtedy też instalacja fotowoltaiczna, a ściślej mówiąc zasilanie, zostaje rozłączone. To w konsekwencji chroni panele fotowoltaiczne i elementy elektroniczne przed uszkodzeniem.

Co daje w praktyce ogranicznik przepięć PV?

W konsekwencji więc dzięki zastosowaniu takich zabezpieczeń żywotność instalacji fotowoltaicznej jest znacznie przedłużona. Można zaoszczędzić na ewentualnych naprawach i wydatkach na nowy sprzęt. Z tego powodu, gdy oferowana jest fotowoltaika dla rolników w Elblągu dla innych inwestorów, automatycznie dostawcy proponują wykorzystanie właśnie takich ograniczników.

Ich zaletą jest możliwość zastosowania w małych instalacjach domowych, ale w także w dużych systemach przemysłowych. W zasadzie aktualnie stanowią integralny element instalacji fotowoltaicznych bez względu na to, jakie jest ich przeznaczenie.