Dzień pracy wynajętego ciągnika rolniczego to wydatek rzędu 1,5-2,5 tysięcy, w zależności od mocy i jakości maszyny. Chociaż takie liczby robią wrażenie, coraz więcej rolników korzysta z wypożyczalni specjalistycznego sprzętu. W wielu sytuacjach takie postępowanie nie tylko ma sens, ale okazuje się najbardziej opłacalnym, a niekiedy nawet koniecznym rozwiązaniem.

Kiedy najczęściej rolnicy wynajmują maszyny?

W szczycie sezonu, kiedy na polach panuje największy ruch i nie ma czasu na żadne przestoje. Największą grupę klientów wypożyczalni firmy KAGRO – której wypożyczalnia jest świetnym uzupełnieniem głównej działalności, czyli sprzedaży maszyn rolniczych – stanowią rolnicy w pilnej potrzebie. Nagła awaria ciągnika w polu nie należy niestety do rzadkości, zwłaszcza kiedy sprzęt jest już mocno wysłużony. Jeśli usterki nie da się usunąć od razu, najrozsądniej jest skorzystać z usług wypożyczalni. Nie zawsze w okolicy znajdzie się znajomy, który może od ręki pożyczyć swój ciągnik, a pilne prace po prostu muszą być wykonane.

Wynajem maszyny rolniczej zamiast albo przed kupnem

Niewielu rolników może pozwolić sobie na zakup nowego ciągnika, głębosza czy agregatu uprawowego za gotówkę, a to oznacza, że finansowanie odbywa się zwykle z wykorzystaniem kredytu lub leasingu. W obecnej sytuacji raczej nikt nie chciałby spłacać rat pożyczki, bo ich wysokość w kolejnych miesiącach jest trudna do przewidzenia. Inflacja jest bezlitosna i rolników też nie oszczędza.

Raty kredytu to nie jedyny wydatek, z jakim należy liczyć się kupując nowy ciągnik czy inną maszynę rolniczą. Sprzęt trzeba przecież serwisować, magazynować i ubezpieczyć, a wszystko to generuje koszty. Jeśli maszyna nie jest w stanie na siebie zarobić, bo używana jest bardzo rzadko, nie ma sensu jej kupować. Jednorazowy wydatek związany z wynajęciem maszyny do sezonowych prac w takim przypadku z pewnością się opłaca. Tym bardziej że rolnik nie musi martwić się ani przeglądami, ani ubezpieczeniem. Pracując na wypożyczonym sprzęcie, interesuje się tylko stanem baku.

Do wypożyczalni zgłaszają się też rolnicy, którzy właśnie powiększają swoje gospodarstwa i planują rozbudowę parku maszynowego. Część z nich szuka sposobu na obrobienie powiększającego się areału, gdy nagle okazuje się, że dostępnego sprzętu jest za mało na bieżące potrzeby. Inni chcą przetestować specjalistyczny sprzęt przed zakupem konkretnego modelu. Taka „jazda próbna” to świetny sposób, żeby sprawdzić możliwości upatrzonej maszyny przed podjęciem niełatwej decyzji zakupowej.