Urolog to lekarz, do którego przychodzą głównie panowie, ale nie tylko. Dzieje się tak, ponieważ zajmuje się on przede wszystkim narządami męskimi. Urologia jest odłamem chirurgii, a regularne wizyty u specjalisty z tej dziedziny mogą uratować życie. Co dokładnie robi urolog i kiedy do niego iść?

Czym na co dzień zajmuje się urolog?

Praca urologa polega na zajmowaniu się męskim układem płciowym i moczowym. Niekiedy leczy on także pacjentki ze schorzeniami układu moczowego. Zajmuje się wszelkimi nieprawidłowościami w takich narządach jak pęcherz moczowy, nerki czy cewka moczowa.

W zależności od kwalifikacji urolog może diagnozować choroby, wprowadzać metody ich leczenia czy przeprowadzać operacje. Jednym z oferowanych przez małopolskich urologów zabiegów jest operacja stulejki w Krakowie. Schorzenie to przejawia się zwężeniem napletka u mężczyzn.

Zaburzenia wzwodu i inne dolegliwości

Urolog jest niezwykle pomocny w wielu dolegliwościach związanych z układem płciowym i moczowym. Może doradzić m.in. przy zaburzeniach wzwodu, nietrzymaniu moczu czy bólach związanych z oddawaniem moczu. Jest w stanie wykryć także nowotwory obu układów i wdrożyć leczenie.

Urolog może zalecić m.in. leczenie erekcji falą uderzeniową czy operację powrózka nasiennego. Jeśli odkryje, że schorzenie dotyczy innego układu lub wychodzi poza jego kompetencje, skieruje do innego specjalisty, np. androloga. Ponadto może wykonywać wiele badań, w tym USG czy cystoskopię.

Kiedy iść do urologa?

Do urologa warto chodzić regularnie, np. raz w roku, aby przeprowadzić badania profilaktyczne. Pozwalają one na szybkie wykrycie różnych nieprawidłowości w organizmie. Wizytę należy umówić natychmiast, jeśli dochodzi do niepokojących objawów. Należą do nich m.in. krew w moczu, kłopoty z jego oddawaniem lub nietrzymaniem.

Urolog to lekarz, który ma do czynienia głównie z mężczyznami, ponieważ to oni częściej cierpią na znane mu dolegliwości. Kobiety z kłopotami z układem moczowym także powinny się do niego udać.