We wszystkich budynkach, zarówno tych, które są obiektami mieszkalnymi, jak i w tych, które służą użyteczności publicznej, konieczne jest stosowanie odpowiednich elementów stanowiących zabezpieczenie przeciwpożarowe. Jednym z nich są tzw. klapy przeciwpożarowe, które montowane są w instalacjach wentylacji ogólnej. Ich charakterystykę oraz znaczenie opisujemy w artykule.
Czym są klapy przeciwpożarowe?
Statystyki jasno wskazują, że podczas pożarów najczęściej dochodzi do śmierci w wyniku szkodliwego działania dymu, który nie tylko powoduje zatrucie, lecz także dezorientację utrudniającą ewakuację z budynku. Klapy przeciwpożarowe to skuteczny sposób na to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarówno ognia, jak i dymu. Są to specjalne przegrody, których zadaniem jest odcięcie strefy objętej pożarem od innych pomieszczeń. Instalowane są w systemie wentylacji – a konkretniej w miejscach, w których przechodzi ona przez ściany i stropy. Jak mówi ekspert z firmy Akint, która zajmuje się serwisem i przeglądami systemów ppoż:
Klapy przeciwpożarowe w normalnych warunkach pozostają otwarte, a w razie wybuchu pożaru lub pojawienia się zagrożenia pożarowego zamykają się automatycznie. Warto podkreślić, że ich zamknięcie w strefie budynku, w której wybuchł pożar, nie zakłóca działania klimatyzacji i wentylacji w pomieszczeniach wolnych od ognia.
Kiedy instalowane są klapy przeciwpożarowe?
Konieczność instalacji klap przeciwpożarowych regulowana jest prawnie – zgodnie z przepisami, powinny znajdować się we wszystkich budynkach innych, niż jednorodzinne. Muszą być sprawne przez cały okres eksploatacji obiektu, a poprawność ich działania można sprawdzić zarówno samodzielnie, jak również decydując się na przeprowadzenie specjalistycznego przeglądu systemów ppoż. Jeśli są one w pełni sprawne, będą mogły działać prawidłowo nawet w skrajnych temperaturach, których zakres wynosi od 45 do 250°C. Zazwyczaj uruchamiają się w temperaturze wynoszącej ok. 70°C – nawet wtedy, gdy do klapy nie dotrze sygnał z centralki przeciwpożarowej.
Na rynku znaleźć można wiele wariantów klap przeciwpożarowych, które różnią się od siebie m.in. odpornością ogniową, sposobem montażu, rodzajem sterowania i obsługi, a także ceną. Dzięki temu można wybrać model, który będzie w pełni odpowiadał strukturze obiektu budowlanego. Warto jednak zwracać uwagę na to, by zawsze decydować się na zakup klap od zaufanego producenta oraz aby regularnie kontrolować ich sprawność.
Leave a Reply