Klasyczne pudła a kartony fasonowe

Najbardziej rozpowszechnionymi opakowaniami z tektury falistej są pudełka klapowe. Jest to najprostszy i najtańszy sposób na skuteczne spakowanie różnych artykułów w celu ich magazynowania lub transportu. Ich specjalna konstrukcja zapewnia minimalne zużycie koniecznego materiału i minimalną ilość odpadów poprodukcyjnych. Sam proces produkcji jest znacznie krótszy, bo nie wymaga dodatkowego oprzyrządowania. To również przekłada się na ekonomiczny charakter takiego zamówienia.

Innym rodzajem opakowań są pudełka fasonowe, czyli tak zwane kartony wykrojnikowe. Należą do szerokiej grupy wszelkich opakowań, które ze względu na swoją złożoną konstrukcję, wymagają użycia specjalnego, zazwyczaj projektowanego na zamówienie, wykrojnika. Dzięki niemu, możemy zaplanować dowolny kształt i fason zamawianego opakowania. Co ważne, po wykonaniu wykrojnika żadne zmiany nie będą już możliwe, zarówno w konstrukcji, jak i w rozmiarze,  stąd dobrze wcześniej dla pewności wykonać prototyp.

Kartony fasonowe – charakterystyka

Kartony fasonowe mają nieskończone zastosowania. Można wykorzystać je do opakowywania produktów o przeróżnych kształtach, także tych nietypowych. Cena kartonów fasonowych waha się w zależności od wielkości, stopnia skomplikowania projektu oraz zastosowanego finalnie materiału. Warto wziąć pod uwagę podczas planowania unikalnego wykrojnika, że jego cena samego urządzenia może wynosić około 1000 złotych, a producent kartonów może zdecydować się na przyjęcie zamówienia dopiero od 1000 sztuk. Im bardziej skomplikowany kształt, tym większej ilości noży i dłuższych ostrzy potrzeba w wykrojniku, stąd wzrost końcowej ceny.

Wśród kartonów fasonowych znajdziemy formaty pocztowe, pudełka w kształcie tub, pudełka na płyty winylowe, plakaty czy jakiekolwiek inne wyroby. Pudełka te mogą być wykonane na przykład z szarej tektury technicznej lub z tektury białej, jednostronnie lakierowanej. Tektura wykorzystywana do produkcji pudełek fasonowych często ma trzy warstwy. Bez względu na materiał, mają najwyższą jakość i estetykę wykończenia.