Kleszcz u psa – czym grozi i jak go wyciągnąć?

jak pozbyc sie kleszcza u psa

Wysoka trawa bądź zarośla, nieskoszone łąki, brzegi rzek, parki, leśne ścieżki czy też trawnik przed blokiem – kleszcz to powszechnie spotykany pasożyt, który jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak również ukochanych czworonogów. Kleszcz u psa wiąże się z dużym ryzykiem różnych chorób oraz powikłań i choć ukąszenie przez kleszcza najczęściej kojarzy się z ryzykiem zachorowania na boreliozę, to u czworonożnych pupili nie ona jest najgroźniejsza. Ukłucie kleszcza u psa niesie ryzyko zarażenia babeszjozą – chorobą wywoływaną przez pierwotniaka, który występuje w gruczołach ślinowych kleszczy. Jak więc uchronić pupila przed tą groźną chorobą, jak bezpieczne usunąć kleszcza i dlaczego jest to takie ważne? Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami!

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?

Zauważony został kleszcz u psa, co z tym zrobić? Należy jak najszybciej go usunąć – i choć liczy się szybka reakcja, należy pamiętać, że przy samej czynności warto uzbroić się w cierpliwość, bowiem ruch usunięcia kleszcza musi być bardzo dokładny i precyzyjny. Pierwsza zasada usunięcia kleszcza u psa to niesmarowanie miejsca ukąszenia przed usunięciem pasożyta – może to zarówno utrudnić sam zabieg, jak również spowodować dostanie się wielu szkodliwych substancji pochodzących od kleszcza do psiego organizmu. Kleszcza u psa należy wykręcić w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara za pomocą pęsety, specjalnego lassa lub haczyka. Gdy nie ma się pod ręką specjalistycznego sprzętu, najlepiej usunąć kleszcza u psa z użyciem swoich palców – tu jednak warto pamiętać o założeniu rękawiczek. Pod żadnym pozorem kleszcza u pupila nie wolno wyciskać. Po zakończonym zabiegu zaleca się zdezynfekować skórę, a w razie gdyby kleszcz nie wyszedł w całości, należy udać się do weterynarza.

Jak uchronić czworonoga przed ukąszeniem?

Sezon na kleszcze w naszym kraju trwa cały rok, szczególnie narażone są obszary cienkiej skóry oraz miejsca ciemne i wilgotne – jak więc uchronić ukochanego pupila przed tymi niebezpiecznymi pasożytami? Przed spacerem warto użyć specjalnego, naturalnego sprayu dla psów. Tego typu profesjonalny produkt ma za zadanie odstraszyć zarówno kleszcze, jak i komary czy też pchły. W przypadku tego typu preparatów warto postawić na naturalny skład oparty na naturalnych olejkach eterycznych, pozbawiony sztucznych konserwantów i detergentów. Spray ma być zarówno skuteczny w odstraszaniu kleszczy u psa, jak również być w pełni bezpieczny dla psiej skóry i sierści – taki właśnie asortyment znajduje się w ofercie internetowego sklepu zoologicznego!