Łóżko i materac – jak wybrać najlepsze?

Jak wybrać dobry materac?

Aranżacja sypialni wymaga od nas podejmowania odpowiednich i co najważniejsze przemyślanych decyzji. Od tego, jaką aranżację przyjmiemy, jakie meble kupimy, jaki materac będziemy użytkować w dużej mierze zależy to, jak będziemy zrelaksowani.

Sypialnia – nie ważne czy singla czy małżeńska to miejsce, które w domu lub w mieszkaniu odgrywa szczególną rolę. To pomieszczenie, gdzie mamy niepowtarzalną szansę na to, aby się zrelaksować, odstresować, nabrać sił po ciężkim dniu w pracy. Sypialnia to miejsce wyciszenia, gdzie sen odgrywa pierwszoplanową rolę.

Aranżując sypialnie szczególnie warto przemyśleć wybór materaca oraz łóżka. Dlaczego jest to takie ważne? Wygodne łóżko sprawi, że będziemy mieli zapewniony komfortowy sen, nasze ciało będzie odpoczywać, nie będziemy również cierpieć na bóle mięśniowe. Na szczęście producenci oferują nam najróżniejsze rodzaje materacy, także różne łóżka drewniane, metalowe, tapicerowane.

Jak wybrać dobre łóżko?

Przeglądając oferty producentów łóżek trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na 3 aspekty: wytrzymałość, estetykę i jakość wykonania, a także cenę. Jednocześnie warto pamiętać, że cena nie powinna odgrywać podstawowej roli przy zakupie. Łóżko jest meblem, od którego w głównej mierze zależy to, jak będziemy się czuli następnego dnia.

Konstrukcja łóżka powinna być dopasowana swoją wielkością do wielkości pokoju. Ma to ogromne znaczenie, gdyż nie powinniśmy mieć problemu z poruszaniem się po pomieszczeniu. Dodatkowo uwagę powinna zwrócić konstrukcja – powinna być ona równa, stabilna, łatwa w pielęgnacji i ewentualnym usuwaniu zabrudzeń. Stelaż łóżka musi odpowiednio i co najważniejsze równomiernie podtrzymywać materac. W zależności, czy wybieramy łóżko drewniane czy tapicerowane, metalowe patrzmy na estetykę wykończenia.

Jak wybrać dobry materac?

Podstawowym warunkiem jest to, że materac będzie dopasowany swoją wielkością do wielkości ramy łóżka. Trzeba uniknąć sytuacji, w której materac będzie miał zbyt dużo luzu i będzie przesuwał się raz w jedną, raz w drugą stronę. Kolejną kwestią jest wybór stopnia twardości materaca. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu i osobiste przetestowanie materacy o wszystkich stopniach twardości. Zbyt miękki materac będzie powodował zapadanie się ciała, zbyt duży może powodować bóle mięśni. Bardzo ważna jest również powłoka antybakteryjna, hipoalergiczna, sprawna wentylacja i odprowadzanie potu, a także stabilne, elastyczne wypełnienie.