Łuszczyca – jak leczyć?

omega3
Laser Epilation In Beauty Clinic

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która pojawia się na skórze w postaci plam oraz srebrnych łusek. Nie jest chorobą zakaźną i pojawia się najczęściej u osób, u których w rodzinie zdiagnozowano już kiedyś tą przypadłość. Na leczenie i przebieg całej choroby mają znaczący wpływ uwarunkowania genetyczne.

Sposoby redukcji łuszczycy

Wyróżniamy różne sposoby redukcji choroby jaką jest łuszczyca. Leczenie może odbywać się sposobami domowymi, lekami lub drogą fototerapii przez naświetlanie promieniami UV. Wraz z rozwojem medycyny, leczenie łuszczycy może być przeprowadzone za pomocą lekarstw. Aktualne medykamenty potrafią wykorzystywać ludzkie przeciwciała, aby walczyć z chorobą. Dzięki lekarstwom zawierającym leukocyty istnieje realna szansa na wyleczenie tej choroby. Jakie leki na łuszczycę warto przyjmować? Przede wszystkim te bazujące na prostych i naturalnych składnikach, które zawierają głównie aloes, wyciąg z dziegcia brzozowego, oliwę z oliwek, maliny czy kwasy tłuszczowe omega-3. Kolejną drogą leczenia jest fototerapia, za pomocą której wykorzystuje się ultrafioletowe światło ze słońca lub sztucznej dawki. Jak działa? Skóra pochłania światło, które hamuje proces tworzenia się łuszczycy. Co więcej, ogranicza stan zapalny oraz sam proces łuszczenia.

Łuszczyca – leczenie

Im szybciej przystąpimy do leczenia łuszczycy, tym większe szanse na to, że szybciej ona zniknie. Łuszczyca – jak leczyć skutecznie? Najlepiej zacząć od domowych sposobów m.in.:

  • natłuszczanie skóry oliwą z oliwek czy tłuszczami omega-3,
  • dostarczanie organizmowi dużej ilości witamin i minerałów poprzez spożywanie owoców i warzyw,
  • przecieranie chorej skóry wyciągiem z aloesu,
  • spożywanie potraw bogatych w kurkumę oraz rybie oleje,
  • noszenie przewiewnej, nieuciskającej ciała odzieży, wypranej w hipoalergicznym płynie.

Wyżej wymienione sposoby mają wspomóc leczenie łuszczycy i wpłynąć pozytywnie na zmniejszenie stanu zapalnego oraz redukcję łuszczenia się skóry. Dodatkowo, przy leczeniu choroby jaką jest łuszczyca – leki bez recepty jak najbardziej się sprawdzą, ale tylko te zawierające naturalne składniki. Naturalne leczenie łuszczycy wpływa pozytywnie na poprawę kondycji skóry oraz zmniejszenie stanów zapalnych w obrębie chorych miejsc. Leczenie doustne łuszczycy może działać tylko w przypadku stosowania się do zaleceń lekarza. Bez odpowiedniej diety, bez natłuszczania i utrzymania higieny, ciężko będzie wyleczyć całkowicie chorobę jaką jest łuszczyca. Leczenie zazwyczaj odbywa się w specjalistycznych placówkach, a głównym lekarzem prowadzącym historię choroby jest dermatolog. Na wstępie, przeprowadza wywiad od kiedy pacjent zaczął chorować, czy w rodzinie pojawiały się przypadki chorych na łuszczycę, pyta również o dietę i tryb życia.

Rozpoznanie

Choroba nie musi atakować wszystkich partii ciała. Plamy, zaczerwienienia i łuski mogą pojawiać się na wybranych obszarach skóry np. w okolicach ramion, rąk czy szyi. Bardzo popularna w dzisiejszych czasach jest łuszczyca głowy, która atakuje skalp oraz okolice takie jak: czoło, uszy, kark czy szyję. Leczenie łuszczycy głowy jest bardzo zbliżone do leczenia zwykłej. Należy pamiętać o kilku zasadach:

  • delikatnie myć skalp głowy, nie drapać, nie trzeć skóry
  • stosować szampony na łuszczyce oparte na naturalnych składnikach
  • odżywiać skórę wszelkiego rodzaju maseczkami: z aloesu, a oliwy z oliwek czy z dodatkiem mleka lub olejku herbacianego
  • regularnie czyścić szczotkę, nie szarpać włosów przy szczotkowaniu oraz nie drapać nią skóry głowy

Należy pamiętać, że im szybciej zdiagnozujemy chorobę, jaką jest łuszczyca – leczenie będzie odbywać się sprawniej. Ważne, aby zachować systematyczność i być cierpliwym. Natłuszczanie i stosowanie domowych środków tylko przyspieszy proces redukcji zmian na skórze i polepsza nasze samopoczucie.