Marketing restauracji. Czy warto współpracować z serwisami do zamawiania jedzenia?

Jak każda inna firma, również restauracja nie obejdzie się bez klientów. Wprawdzie w ostatnim czasie konkurencja na rynku mocno osłabła przez liczne bankructwa firm z branży gastronomicznej, w dalszym ciągu jest ona dość duża. Zwłaszcza w dużych miastach, szczególnie stolicach województw (np. Poznań w Wielkopolsce). Dlatego podpowiadamy, jak wyjść do klientów ze swoją ofertą, również poprzez systemy do zamawiania jedzenia typu Znajdź Lunch.

zamawianie jedzenia

Własna strona internetowa

Większość z nas jedzenia szuka dziś przez Internet, dlatego podstawą jest strona internetowa restauracji, ale też profil na kanałach Social Media (głównie Facebook). Oczywiście każdy taki kanał musi wyglądać w pełni profesjonalnie, co dotyczy nie tylko czytelnego menu i ładnej szaty graficznej. Istotne są też zdjęcia.

O ile do zrobienia profesjonalnych fotografii nie potrzebujemy już cyfrowych aparatów, a wystarczy dobry smartfon, o tyle warto zadbać o właściwe oświetlenie – najlepiej naturalne, miękkie i delikatne. Ciekawy efekt można też osiągnąć z kompozycją oraz dodatkami. Dotyczy to wszystkich restauracji w Poznaniu, jak i w innych miastach Wielkopolski i całej Polski.

Należy pamiętać, aby na stronie umożliwić zamawianie klientom jedzenia do domu. Obecnie jest to norma, a jeżeli jakieś restauracje czy bary nie oferowały dotychczas takiego wariantu zamówienia, zmieniło się to w ciągu ostatniego 1,5 roku w czasie lockdownu.

TAK czy NIE dla zewnętrznych serwisów zamawiania jedzenia?

Zamawianie jedzenia na wynos z dowozem lub odbiorem osobistym najczęściej odbywa się telefonicznie, aczkolwiek można to zrobić online przez stronę WWW. Tutaj jednak trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie tego rodzaju serwisy są fair wobec restauratorów.

Dobrze obrazuje to przykład restauracji z Torunia, choć nie jest to żaden wyjątek na mapie Polski. W przypadku najpopularniejszych serwisów do zamawiania jedzenia, które zwykle należą do międzynarodowych korporacji, restaurator z tytułu prowizji może stracić nawet 40 proc. wartości zamówienia, co wręcz pod znakiem zapytania stawia opłacalność takiej współpracy.

Na szczęście nie wszystkie serwisy mają tak niekorzystne warunki współpracy dla restauratorów. Jednym z wartych uwagi portali jest Znajdź Lunch, skupiający lokale gastronomiczne z kilkunastu miast w Polsce (m.in. restauracje w Sopocie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi czy Zielonej Górze), chociaż liczba miejscowości w systemie szybko wzrasta.

Podsumowując, żeby móc walczyć z konkurencją, restaurator musi być obecny w sieci. Powinien też współpracować z serwisami do zamawiania jedzenia, co pozwala zwiększać zasięgi restauracji. Inna kwestia, aby wybierać wyłącznie takie portale, które nie narzucają wysokich marż, ale oferują atrakcyjne warunki współpracy dla obydwu stron (np. Znajdź Lunch).