Mata piankowa czy piankowe puzzle? Co wybrać?

Rodzice niemowląt chcą, aby ich dzieci miały to, co najlepsze. Dlatego jeszcze przed narodzeniem dziecka dokładnie kompletują wyprawkę. Poza ubrankami i podstawowymi rzeczami rodzice mogą też zastanawiać się nad tym, czy wybierać matę piankową, czy piankowe puzzle. To element, jaki powoli staje się wręcz nieodzowny w życiu niemowląt, jak i nieco starszych dzieci.

Indywidualny wybór

Tak naprawdę, to czy rodzic zdecyduje się na matę piankową, czy piankowe puzzle jest wyborem indywidualnym. Mata przydaje się od początku, ponieważ noworodki układają się na brzuszku. Tym bardziej, jest niezastąpiona wtedy, gdy dziecko już raczkuje. Podobnie jak piankowe puzzle. W związku z tym nie ma tutaj odgórnych wyznaczników co do tego, na co się zdecydować.

Obie te opcje sprawdzają się bardzo dobrze. Można natomiast sugerować się kryterium, jakim jest bezpieczeństwo i jakość zastosowanych materiałów Na pewno elementy maty lub puzzli nie mogą być zrobione z bisfenolu A (BPA), ftalanów, PVC albo z formamidu. Elementy takie bowiem mogą być rakotwórcze, a także wywoływać u maluszków alergie. Warto zainwestować w maty droższe, ale bezpieczniejsze i zrobione z wyłącznie wysokiej jakości materiałów. Dlatego też są trwałe. Mogą na przykład w pokoju kilkulatków sukcesywnie zastępować dywaniki.

Puzzle – oryginalne rozwiązanie

Puzzle piankowe są ciekawsze niż jednolita mata. Można je w dowolny sposób modyfikować. Umycie piankowych puzzli jest również bardzo proste. Puzzle są też dla dzieci bardziej interesujące w zabawie. Mogą też pomagać na późniejszych etapach w nauce liczb, liter albo kolorów.

Puzzle można kupić w dowolnych wzorach, na przykład z ulubionymi postaciami z bajek. Jeśli więc już rodzice zdecydują się na to, aby zakupić puzzle, to powinien je stworzyć producent puzzli, który jest znany z tego, że ma do zaoferowania wyłącznie sprawdzone produkty z tej kategorii. Rodzice z radością będą widzieli, jak dziecko się rozwija, raczkuje po puzzlach i przemieszcza się, a następnie podejmuje pierwsze aktywne zabawy. Podobnie dzięki zastosowaniu maty.

Maty stworzone dla dzieci są również ciekawe designersko i pobudzają kreatywność maluchów, aczkolwiek rodzice coraz bardziej zwracają uwagę na elementy bardziej dynamiczne. Co więcej, puzzle maluchy starsze mogą układać same. To też samo w sobie jest zabawą. Poznają ich różne kształty, co rozwija zmysły.

Trudny wybór maty

To, czy rodzic wybierze dla dziecka puzzle, czy matę jest wyborem wysoce indywidualnym. Należy jedynie zawsze dbać o to, by wskazane elementy pochodziły od sprawdzonych producentów. Wtedy nie będzie ryzyka, że coś będzie z nimi nie tak, jak należy bądźże będą zagrażały wrażliwej skórze dziecka. Wysoka jakość materiałów, bezpieczeństwo, kreatywność – to wszystko sprawi, że mata lub puzzle będą idealnie się sprawdzały.

Rynek pod tym względem jest znacznie bogatszy, co pozwala rodzicom na jeszcze większy wybór niż dotychczas.