Przednia szyba pełni w samochodzie bardzo ważne funkcje – zapewnia widoczność drogi, chroni przed pędem powietrza i unoszącymi się w nim zanieczyszczeniami, a także wpływa na opływowość samochodu, zmniejsza opory powietrza, a tym samym ogranicza zużycie paliwa. Dlatego też uszkodzenia szyby, choć mogą wyglądać niepozornie, są bardzo poważną usterką, którą należy jak najszybciej usunąć. Jak to zrobić?

Jak usunąć pęknięcie lub zarysowanie?

Uszkodzenie szyby to usterka, o którą nietrudno – wystarczy, że spod kół jadącego przed nami samochodu wyskoczy dość duży kamień, który uderzy w szkło, by pojawił się na jego powierzchni „pajączek”. Rysy mogą z kolei powstawać w wyniku otarcia o nisko wiszące gałęzie. Można je skutecznie usuwać, korzystają z usług profesjonalnego serwisu, takiego jak firma Real Auto.

Profesjonalna naprawa polega na wypełnieniu uszkodzenia przy użyciu specjalnej, termoutwardzalnej żywicy. Po dokładnym oczyszczeniu miejsca uszkodzenia z pyłu, kropli wody i innych ciał obcych, wspomniana żywica jest wtłaczana w nie pod dużym ciśnieniem. Następnie naświetla się ją przy użyciu promieniowana ultrafioletowego, dzięki czemu zespala się ona ze szkłem. Efektem jest równa, przezroczysta powierzchnia szyby. Żeby taka naprawa była możliwa, uszkodzenie nie może być zbyt duże – około 25 mm w przypadku pęknięć i około 20 cm w przypadku zarysowań – a także nie może znajdować się zbyt blisko krawędzi szyby. Niedozwolone jest również naprawianie uszkodzeń, które powstały naprzeciw kierowcy. Spowodowane jest to tym, że wypełnienie inaczej odbija światło, co może wpływać na widoczność

Czy pękniętą szybę można naprawić samodzielnie?

Alternatywą dla korzystania z usług profesjonalnych serwisów jest skorzystanie z zestawów do samodzielnego naprawiania szyb. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie jego cena – zestaw kosztuje około 40, czyli około 5-krotnie mniej niż naprawa w serwisie. Podobna jest również zasada działania takiego zestawu – tu również korzysta się z światłoutwardzalnej żywicy, która jest pod dużym naporem wtłaczana w ubytek szkła. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę, że domowa naprawa nie daje tak samo dobrych, trwałych efektów – wypełnienie tego typu jest często bardzo wyraźniej widoczne, co może wpłynąć np. na wartość samochodu.

Dlaczego należy naprawiać szyby?

Pęknięta i porysowana szyba nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również ogranicza znacznie widoczność drogi – dlatego jest usterką, której nie należy ignorować i jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Dodatkową zachętą do tego, by nie zwlekać jest fakt, że jazda z pękniętą szybą można skończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 zł i odebraniem dowodu rejestracyjnego.