Moda funeralna. Jakie nagrobki cieszą się obecnie największą popularnością?

jakie nagrobki wybrac

Moda funeralna to dość kontrowersyjne określenie, które jednak znajduje swoje uzasadnienie. Spacerując po cmentarzu, można dostrzec, że wygląd i rodzaj nagrobków uległ zmianie w ciągu kilku ostatnich lat. Obecnie królują pomniki w różnych kształtach i kolorach, bardziej w nowoczesnej formie. Wyróżniają się materiałem i sposobem wykończenia. Co jest na czasie?

Z jakiego materiału wykonuje się nagrobki?

Nagrobki zwykle wykonywane są z naturalnego kamienia ze względu na jego trwałość, odporność na działanie czynników zewnętrznych i estetykę. Dużym zainteresowaniem cieszą się nagrobki granitowe. Kamień ten jest łatwy w pielęgnacji, trwały oraz wytrzymały. Można go zaimpregnować, aby nie porastał mchem i porostami. Równie dobrym wyborem jest kwarcyt naturalny o podobnych właściwościach, co granit. Pomniki wzbogacane są licznymi wazonami, lampami z miejscem na wkład czy krzyżem, które powstają z takich samych materiałów.

Jakie nagrobki są w modzie?

Nagrobki przybierają różne formy. Do niedawna królowały te o obłych kształtach, z łukami, giętymi liniami i oryginalnymi rozwiązaniami. Obecnie modne są proste i eleganckie formy. Płyty zwykle są kanciaste, a ich krawędzie proste. Współczesny nagrobek ma wysmakowaną, nowoczesną i piękną w swojej prostocie formę. Najnowszy trend funeralny utrzymuje nagrobki w jednolitej, ciemnej lub jasnej barwie. Opatrzone są zwykle tylko prostymi literami. Są niskie, często z jedną pionową stelą. Na takich grobach zwykle nie dostrzeże się płaskorzeźb czy zawiłych czcionek. Wciąż jednak utrzymuje się moda na fotografię zmarłego na nagrobku.  Zdjęcia umieszczane są w ramkach o dowolnym kształcie. Efektywnie wygląda również fotografia wygrawerowana od razu w kamieniu. Takie rozwiązania oferuje zakład pogrzebowy J. Z. Kiełbaski, który dba o zachowanie należytego szacunku dla zmarłych.

Nowoczesny nagrobek – komu zlecić wykonanie?

Wykonanie nowoczesnego nagrobku, warto zlecać renomowanym zakładom pogrzebowym, które dbają o precyzję wykonywanych prac. Specjaliści wykonują wszelkie wyroby kamieniarskie za pomocą zaawansowanych narzędzi. Doświadczenie w zakresie kamieniarstwa sprawia, że mogą podjąć się dowolnego projektu nagrobka. Wykonują wizualizacje komputerowe 3D, na podstawie wywiadu z Klientem, nanosząc zmiany.