Ze względu na niechęć kotów do picia wody i wiążące się z tym problemy zdrowotne, kotom należy podawać karmy typu mokrego. Karma mokra dla kota w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia na wodę, co chroni przed problemami z nerkami i układem moczowym. Co ważne, karmy typu mokrego mają mniejszą gęstość kaloryczną od karm suchych. Koty jedzące tego typu karmy są mniej narażone na otyłość i związane z nią dolegliwości.
Kocie karmy w saszetkach
Jednym z najpopularniejszych sposobów na sprzedaż mokrych karm dla kotów jest ich porcjowanie i pakowanie w niewielkie, jednorazowe saszetki. Jedna saszetka to jedna porcja jedzenia dla kota. Dzięki temu łatwo jest kontrolować liczbę kalorii zjadanych przez zwierzę i w ten sposób chronić je przed otyłością. Jednoporcjowe saszetki to również gwarancja świeżości podawanego kotu jedzenia i brak konieczności przechowywania karmy w lodówce. Całą zawartość saszetki o gramaturze 85-100 g wykładamy na miseczkę i podajemy kotu. Liczba saszetek, jakie należy podać kotu w ciągu dnia, zależy od jego aktualnego zapotrzebowania kalorycznego, w tym od wieku i wagi, a także od tego, czy kot przeszedł sterylizację. Karma mokra dla kota po sterylizacji ma zwykle mniejszą gęstość kaloryczną, dzięki czemu zwierzę jest najedzone, ale nie tyje.
Puszki z kocią karmą
O ile podawanie kotu karmy z saszetki jest wygodniejsze, o tyle zakup większej puszki z mokrą karmą dla kota jest zwyczajnie bardziej opłacalny pod względem ekonomicznym. Puszki są tańsze, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić. Minusem puszek jest konieczność samodzielnego dzielenia ich zawartości na porcje. Poza tym puszkę z kocią karmą po otwarciu należy przechowywać w lodówce. W innym przypadku karma zwyczajnie się zepsuje. Wielkość porcji zależy od dziennego zapotrzebowania kalorycznego zwierzęcia. Karma mokra dla kota jest zwykle 3-4 razy mniej kaloryczna niż karma sucha o takiej samej objętości. Wybierając określony produkt, sprawdzamy jego całkowitą kaloryczność, porównujemy z dziennym zapotrzebowaniem zwierzęcia i dzielimy na 2-4 porcje, w zależności od tego, jak często karmimy kota. W porcji nie powinno być więcej mokrej karmy, niż kot jest w stanie zjeść za jednym razem. Jeśli karma zostanie dłużej w misce, zwyczajnie się zepsuje.
Skład mokrej kociej karmy nie zależy od rodzaju zastosowanego opakowania. Kupując wybrany produkt od jednego producenta, skład karmy powinien być taki sam w saszetce i puszce. Jednak w tym drugim przypadku za 100 g gotowego produkty zwykle zapłacimy nieco mniej, przez co żywienie kota w dłuższej perspektywie czasu będzie tańsze.
Leave a Reply