Na czym polega cynkowanie śrub?

cynkowanie srub

Galwanizacja lub cynkowanie to proces nakładania ochronnej warstwy cynku na stal lub żelazo, aby zapobiec rdzewieniu.  Najczęściej stosuje się cynkowanie ogniowe, które polega na zanurzeniu części w kąpieli roztopionego, gorącego cynku. Galwanizacja to jedna z najczęściej stosowanych metod ochrony metalu przed korozją.  Cieńsza warstwa cynku jest nakładana na grubszy metal podstawowy, aby chronić go przed środowiskiem.

Dlaczego cynkowanie śrub jest korzystne?

Zwolennicy stali ocynkowanej, która może być używana do budowy lub naprawy konstrukcji stalowych, korzystają na przykład z niższych kosztów konserwacji i napraw ze względu na jej specjalne właściwości. Jak informuje producent wyrobów śrubowych Mix-Met, bez odpowiedniej ochrony stal z czasem rdzewieje pod wpływem warunków atmosferycznych. Stopień korozji zależy od środowiska, w którym znajduje się produkt. Rdza to nic innego jak tlenek żelaza, który powstaje w wyniku redukcji i utleniania żelaza i tlenu pod wpływem działania wody lub wilgoci. Istnieją oczywiście tańsze metody ochrony, takie jak malowanie lub powlekanie tworzywem sztucznym, ale mają one swoje wady. W przypadku uszkodzenia stal rdzewieje, a warstwa ochronna odpada, przez co tego rodzaju zabezpieczenia nie są trwałe i najczęściej zawodzą. Jednym z lepszych sposobów ochrony materiałów stalowych przed korozją jest cynkowanie ogniowe. W tym przypadku wszystkie powierzchnie są zanurzane w stopionym cynku i całkowicie nim pokrywane. Jego korozja jest bardzo powolna, co zapewnia dłuższą żywotność przy jednoczesnej ochronie metalu nieszlachetnego. 

Jak wygląda cynkowanie śrub?

Głównymi podłożami, które można ocynkować, są stal i żelazo. Ale oczywiście galwanizacji można poddawać również inne metale. Materiałem używanym do cynkowania jest czysty cynk. Podobną obróbką powierzchni jest cynowanie, jednak nie jest ono tak niezawodne jak galwanizacja. Proces ten może dotyczyć różnych produktów, w tym wszelkiego rodzaju:

Na ich zewnętrzną powierzchnię nakłada się roztopiony cynk, który jest wysoce odpornym na korozję. Śruba zostaje zatem zanurzona w pojemniku ze stopionym cynkiem. Po upływie odpowiedniej ilości czasu wyrób wyjmuje się i pozostawia do ostygnięcia. Gdy ten stygnie, stopiony cynk twardnieje, tworząc w ten sposób powłokę na zewnętrznej stronie.  Otrzymana powłoka ma zwykle około 6 do 20 μm grubości, czyli około trzykrotną grubość stali powlekającej galwanicznie. Zwykle składa się z warstwy czystego cynku i warstwy stopu.