Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

zeby

Leczenie kanałowe, pomimo swojej złej sławy, jest jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia zębów. Choć może wydawać się inwazyjne, często pozwala uratować przed usunięciem ząb, w którym rozwija się stan zapalny miazgi. Chcesz przełamać swój strach przed leczeniem kanałowym? Dowiedz się, kiedy jest konieczne oraz jak przebiega.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Każdy ząb składa się z widocznej części zwanej koroną oraz korzenia. Korona zbudowana jest z kilku warstw: najbardziej zewnętrzna to szkliwo, pod nim znajduje się zębina, a jeszcze głębiej miazga – bogato unerwiona i unaczyniona tkanka. Pełni ona przede wszystkim funkcję odżywczą. W pewnych sytuacjach może dojść do zakażenia miazgi, które stopniowo doprowadza do jej obumarcia. Najczęściej przyczyną tego stanu rzeczy są bakterie nagromadzone w ubytku próchnicowym, ale może on wynikać również ze złamania czy starcia zęba. Objawem stanu zapalnego miazgi jest zwykle dotkliwy ból zęba. Aby go złagodzić, niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Przebieg leczenia kanałowego zębów

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od diagnostyki. Lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które pozwala określić liczbę, kształt i przebieg kanałów korzeniowych. Ich dokładną długość ocenia się z wykorzystaniem urządzenia zwanego endometrem. Po przeprowadzeniu diagnozy stomatolog otwiera ząb, usuwa próchnicę i opracowuje ubytek w taki sposób, aby umożliwić jak najłatwiejsze dojścia do kanałów korzeniowych. Aby do odsłoniętego zęba nie przedostał się nadmiar śliny, lekarz zakłada pacjentowi specjalną gumową osłonę zwaną koferdamem.

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie i opracowanie kanałów korzeniowych. Lekarz usuwa zakażoną miazgę zęba, mechanicznie poszerza kanały przy pomocy specjalnych narzędzi, a następnie dezynfekuje kanały z wykorzystaniem środków chemicznych, aby unieszkodliwić nieusunięte bakterie. Aby zwiększyć szanse na powodzenie zabiegu, w nowoczesnych klinikach, takich jak Centrum implantologii i stomatologii estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic w Krakowie, stosuje się mikroskop. Powiększenie gwarantuje uzyskanie maksymalnej precyzji.

Tak przygotowane kanały wypełniane są specjalnym materiałem obojętnym biologicznie. Gwarantuje to szczelne zamknięcie korzenia oraz zabezpieczenie przed przedostaniem się bakterii i powstaniem stanu zapalnego. Po wypełnieniu kanałów wykonuje się dodatkowe zdjęcie rentgenowskie w celu sprawdzenia poprawności przeprowadzonego leczenia. Ostatni etap leczenia kanałowego to odbudowa zęba. Standardowo stosuje się wypełnienie kompozytowe, czyli plombę, ale w wypadku większych ubytków konieczne może okazać się uzupełnienie protetyczne w postaci korony lub mostu.