Nadmierne wypadanie włosów – co robić?

wlosy

Gdy każdego dnia na szczotce pozostaje coraz więcej włosów, zaczynamy się martwić, bo zdajemy sobie sprawę, że taki stan rzeczy może mieć różne, czasem bardzo poważne przyczyny. Na szczęście jednak nadmierne wypadanie włosów najczęściej spowodowane jest niewłaściwą pielęgnacją, nieodpowiednią dietą i zbyt dużym stresem. Sprawdź, jak radzić sobie w tej sytuacji!

Choć wypadanie włosów zawsze martwi, to często właściwie nie wiadomo, jaki stan przyjąć za ten naprawdę niepokojący. Znawcy twierdzą, że jeśli dziennie traci się więcej niż 100 włosów, to pora na podjęcie ratunkowych działań. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – co zrobić, żeby nie wypadały włosy, bo wszystko zależy od przyczyny tego stanu rzeczy. Z pewnością najpierw warto porozmawiać z lekarzem i wykonać chociażby podstawowe badania. W ten sposób można upewnić się, że wypadanie włosów nie jest skutkiem choroby. Wówczas z nieco większym spokojem można przystąpić do działania.

Zasięgnij porad specjalistów

Problemów z włosami nie należy lekceważyć. Nawet jeśli wynikają one z dość prozaicznych przyczyn, mogą stać się powodem pogorszenia samopoczucia, a w niektórych przypadkach nawet stresu i depresji. Dlatego należy działać. Bez względu na to, czy głównym problemem jest wypadanie włosów, łupież, inne problemy skóry głowy, zbyt suche lub mocno przetłuszczające się włosy, warto zasięgnąć porady specjalisty. W tej roli sprawdzi się świetnie nie tylko dermatolog czy trycholog, ale także dobry fryzjer, który często ma największe doświadczenie w tym zakresie.

Dokonaj zmian w diecie

Nieprawidłowa dieta może zniszczyć nie tylko zdrowie, ale także kondycję włosów. Jeśli w Twoim jadłospisie królują dania typu fastfood, na talerzu pojawia się często żywność wysoko przetworzona, a do tego wypijasz mnóstwo kawy, która utrudnia wchłanianie cynku i żelaza, to na szczotce będziesz znajdować coraz więcej włosów. Przerzedzająca się czupryna może też być skutkiem braku witamin i niezbędnych substancji mineralnych w całym organizmie.

Zatem, by poprawić stan włosów, zacznij się zdrowo odżywiać. Codziennie należy zjadać przynajmniej pół kilograma warzyw i owoców. Warto ograniczyć ilość czerwonego mięsa w diecie, a w to miejsce włączyć chociażby ryby, by dzięki nim dostarczyć większych ilości kwasów omega-3, które są zbawienne dla kondycji włosów. Zredukuj też ilość spożywanego codziennie cukru. Słodzone napoje, batoniki, ciastka i cukierki to przepis nie tylko na nadwagę, ale także na mocno przetłuszczające się włosy i łupież. Musisz też zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Zastosuj właściwą pielęgnację

Do pielęgnacji włosów i skóry głowy, wybieraj kosmetyki, które w swoim składzie mają składniki sprzyjające budowaniu dobrej kondycji włosów. Świetnie sprawdzają się wyciągi i olejki z lawendy, które hamują wypadanie włosów i skutecznie wspomagają ich wzrost. Warto sięgać po preparaty z bioaktywnymi peptydami i oligosacharydami kiełków soi i pszenicy. Cenna jest także biotyna, ekstrakty z żeń-szenia i aloesu.