Nadpotliwość dłoni — jakie są najpopularniejsze sposoby jej leczenia?

problem z dlonmi

Każdy ma jakieś niechciane przypadłości, z którymi nie może się uporać. Mimo wszystko warto szukać przyczyny i rozwiązania, abyśmy mogli poczuć się lepiej. Jednym z takich problemów jest nadpotliwość dłoni. Dotyka to wielu osób i jest bardzo problematyczne i niekomfortowe. Należy od razu działać, aby jak najszybciej wyeliminować tę przypadłość.

Czym jest nadpotliwość dłoni i co ją wywołuje?

Czasem się zdarza, że gruczoły potowe nie funkcjonują prawidłowo. Produkują więcej potu, niż rzeczywiście potrzeba. Najczęściej pocą się dłonie. Nadpotliwość dłoni występuje zazwyczaj u dzieci lub nastolatków, w okresie dojrzewania. Takie objawy mogą być też uwarunkowane genetycznie lub zwiastować chorobę.

Przyczyn nadpotliwości dłoni może być wiele. Często wywołuje ją zły strój, czyli taki, który nie przepuszcza powietrza. Spożywanie za dużo kawy lub ostrych potraw także się do tego przyczynia, podrażniając śluzówkę żołądka. Mimo wszystko stres jest głównym sprawcą, powodującym taką przypadłość.

Choroby, którym towarzyszy nadpotliwość rąk to głównie infekcje i zaburzenia hormonalne, ale też rak, choroby metaboliczne i neurologiczne.

Jak pozbyć się nadpotliwości dłoni?

W celu wyeliminowania tej przypadłości należy postawić prawidłową diagnozę i określić czy jest to nadpotliwość wtórna, czy pierwotna. Pomocny okaże się tu test Minora. Sposobów na pozbycie się nadpotliwości dłoni jest kilka.

Po pierwsze, pomocne będą techniki relaksacyjne, jeśli to stres wywołuje nadpotliwość. Uspokajające preparaty ziołowe lub doustne takie jak melisa, szałwia czy pokrzywa także bywają pomocne. Chętnie wykorzystywane są antyperspiranty, które działają miejscowo.

Jeśli chodzi o zabiegi, to do wyboru mamy jonoforezę, toksynę botulinową lub sympatektomię. Terapia jonowa jest jedną z bardziej skutecznych metod. Jonoforeza poraża kanały jonowe małym natężeniem prądu i działa przez miesiąc. Toksyna, czyli botoks wstrzyknięty pod skórę działa przez pół roku. Zabieg sympatektomii działa dożywotnio i polega na przecięciu ciągłości układu współczulnego.