Koparki gąsienicowe kub kołowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych maszyn budowlanych. Urządzenia te można spotkać na niemal każdym placu budowy. Służą do wyrównywania terenu, wywożenia urobku, wykopywania fundamentów czy przygotowania podłoża do położenia rozmaitych instalacji. Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze parametry tych wszechstronnych maszyn.
Wielkość i pojemność łyżki
To jedna z istotnych cech warunkujących przydatność urządzenia przy określonych pracach. Koparki z dużymi, pojemnymi łyżkami przydają się podczas robót ziemnych prowadzonych na szeroką skalę. Pozwalają na wybieranie dużej ilości urobku, zatem przydają się przy wyrównywaniu rozległego terenu czy wykopywaniu zagłębień pod akweny wodne. Z kolei koparki z mniejszymi łyżkami będą idealne, jeśli trzeba przygotować wąskie doły pod elementy instalacji wodnych, gazowych czy elektrycznych.
Zasięg kopania
Duży zasięg kopania może znacznie usprawnić prace budowlane. Długie ramię pozwala na obróbkę rozległych powierzchni, a także przenoszenie urobku bez konieczności częstego przemieszczania maszyny. Ułatwia też załadunek ziemi czy gruzu na naczepę pojazdu, który wywiezie go z placu budowy. Może to wpłynąć na przyspieszenie prowadzonych robót ziemnych. Na mniejszych powierzchniach sprawdzą się koparki o krótszym zasięgu lub niewielkie minikoparki. Pozwalają one na sprawne prowadzenie prac nawet w trudno dostępnym terenie.
Rodzaj układu jezdnego
Jak podkreślają eksperci producenta maszyn budowlanych XCMG, do ważnych cech, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze koparki, należy rodzaj zastosowanego układu jezdnego. Koparki kołowe mogą bez przeszkód poruszać się po drogach asfaltowych, aby zatem urządzenie mogło dotrzeć na plac budowy, nie jest potrzebny dodatkowy transport. Dobrze radzą sobie na równym podłożu, jednak w przypadku grząskich gruntów mogą się zapadać.
Z kolei koparki gąsienicowe to urządzenia, które sprawdzają się nawet w trudnych warunkach. Bez przeszkód można korzystać z nich na wilgotnych terenach czy gruzowiskach. Przy ich zakupie lub wynajmie trzeba jednak pamiętać, że maszyny z gąsienicowym układem jezdnym nie mogą poruszać się po drogach asfaltowych. Konieczne będzie zatem zapewnienie transportu urządzenia na plac budowy, co może wpłynąć na wzrost kosztów prowadzenia prac.
Leave a Reply