Notariusz – kim jest i jakie ma obowiązki?

notariusz

W przypadku wielu spraw formalnych i kwestii urzędowych, które załatwiamy na co dzień, wystarcza zwykle własnoręczny podpis złożony na dokumentach. Są jednak sprawy, w których konieczne jest poświadczenie notarialne, aby dokument nabrał mocy prawnej. Wtedy konieczna będzie wizyta u notariusza. Jakie sprawy możemy u niego załatwić?

Notariusz jest prawnikiem, który po ukończeniu studiów magisterskich dodatkowo przeszedł aplikację notarialną. W odróżnieniu od adwokatów czy radców prawnych nie świadczy on jednak usług, tylko dokonuje czynności notarialnych. Najczęściej z notariuszem spotykamy się w momencie zakupu mieszkania i podpisania aktu notarialnego bądź przy sprawach spadkowych. Zakres jego działalności jest jednak dużo szerszy. W większych miastach ze znalezieniem kancelarii notarialnej nie ma problemu. Jeśli potrzebny jest Tobie dobry notariusz we Wrocławiu na Nadodrzu, bez trudu znajdziesz kancelarię w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Jakie sprawy załatwisz u notariusza?

Zakres zadań, jakie wykonuje notariusz, jest dosyć szeroki. Zajmuje się on między innymi sporządzaniem aktów notarialnych przy zakupie nieruchomości, aktów poświadczenia dziedziczenia, wszelkich poświadczeń i protokołów. Przyjmuje również na przechowanie papiery wartościowe i weksle. Z notariuszem spotykają się również właściciele i osoby zarządzające spółkami – wiele uchwał i aktów prawnych w przedsiębiorstwie musi mieć bowiem poświadczenie notarialne. Za swoje usługi notariusz pobiera wynagrodzenie nazywane taksą notarialną – nie ustala on kosztów swoich usług samodzielnie, są one z góry narzucone przez określone przepisy.

Gdzie szukać dobrego notariusza?

Jeśli potrzebny jest Tobie notariusz we Wrocławiu lub w innym większym mieście, z pewnością znajdziesz całkiem sporo kancelarii notarialnych. Jak wybrać tę najlepszą? Podobnie, jak w przypadku innych zawodów prawniczych, korzystne jest korzystanie z poleceń osób, które z konkretnym notariuszem miały już do czynienia. Można również wybierać kancelarie, które specjalizują się w określonej dziedzinie. W przypadku notariuszy również istnieje możliwość specjalizacji w wąskiej dziedzinie. Zwykły akt notarialny zakupu nieruchomości bez problemu można podpisać u każdego notariusza. Do spraw bardziej skomplikowanych lepiej będzie wybierać fachowców w swojej dziedzinie.