Nowoczesna instalacja wentylacyjna – jaka powinna być?

rekuperacja

Funkcjonalna instalacja wentylacyjna umożliwia lepszą cyrkulację i oczyszczanie powietrza budynku, dzięki czemu przyczynia się do poprawy jego jakości. Oprócz korzyści zdrowotnych nowoczesna wentylacja powinna być również wydajna i spełniać swoje funkcje z jak najmniejszym nakładem energii. Dlatego nowoczesne systemy skupiają się głównie na ekonomicznych rozwiązaniach.

Nowoczesne instalacje – wentylacja z odzyskiem ciepła

Funkcjonalne systemy wentylacyjne oparte na rekuperacji mają na celu zarówno wymianę powietrza w pomieszczeniach, jak i odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza, co skutecznie przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku. Wymiennik ciepła w rekuperatorze odpowiada za ogrzanie powietrza z zewnątrz przez powietrze usuwane z wewnątrz, bez mieszania ich. Dzięki temu mechanizmowi, instalacja może przyczynić do odzyskania nawet do 90% ciepła, co znacznie obniża koszty ogrzewania. Dlatego oferta wentylacji z odzyskiem ciepła to doskonały wybór dla osób, które chcą ograniczyć koszty eksploatacji budynku.

Z kolei tradycyjna wentylacja grawitacyjna może przyczyniać się do utraty energii wydatkowanej na oczyszczanie powietrza, gdzie system rekuperacyjny pozwala na zwrot tych kosztów. Taka nowoczesna instalacja może efektywnie regulować temperaturę i klimat pomieszczeń przez cały rok. Zimą zapobiega nadmiernej utracie ciepła, a w sezonie letnim skutecznie schładza i obniża temperaturę wewnątrz, co nie wiąże się z dodatkowymi kosztami energetycznymi.

Dlaczego warto wybrać nowoczesną instalację rekuperacyjną?

Ekonomiczna i energooszczędna instalacja z odzyskiem ciepła umożliwia systematyczną wymianę zanieczyszczonego powietrza i pozwala ograniczyć powstawanie nadmiaru wilgoci i nieprzyjemnych zapachów oraz drobnoustrojów. Taka cyrkulacja powietrza ma pozytywny wpływ na zdrowie i komfort osób przebywających w budynku, a przy tym nie jest kosztowna pod względem wydatkowanej energii. Nowoczesne instalacje dostępne są w ofercie systemów wentylacyjnych Ventus, która obejmuje projektowanie i montaż wysokiej jakości instalacji rekuperacyjnych.

Efektywna rekuperacja pozwala także na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności i czystości powietrza. Ponadto dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu, budynek zmniejsza swoje zapotrzebowanie na energię zewnętrzną, co pozwala zredukować koszty ogrzewania i klimatyzacji nawet do 50%. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i niezwykle funkcjonalne zarówno dla domów prywatnych jak i wielkometrażowych nieruchomości.