Planujesz budowę lub kompleksowy remont domu? Pomyśl o zainstalowaniu nowoczesnych systemów, dzięki którym można efektywniej i oszczędniej eksploatować budynek. Obecnie najczęściej wybierane są w tym celu instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć?

Koszty eksploatacji domów idą w górę

Coraz więcej trzeba obecnie płacić za użytkowanie domów jednorodzinnych. Wysokie ceny prądu, a także źródeł energii powodują, że wiele osób myśli o skorzystaniu z nowoczesnych rozwiązań obniżających te wydatki.

Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań mogących zredukować te koszty są instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Fotowoltaika umożliwia produkowanie własnego prądu, który wytwarzany jest z docierającego do ziemi promienienia słonecznego. Z kolei pompa ciepła jest nowoczesnym źródłem ciepła, które wykorzystuje energię elektryczną. Instalacje te mogą zatem współpracować ze sobą, by zapewnić niskie koszty użytkowania domu jednorodzinnego.

Fotowoltaika – prąd bez wysokich rachunków

Za pomocą instalacji fotowoltaicznej (PV) można samodzielnie wytwarzać prąd elektryczny. Instalacja taka składa się z paneli fotowoltaicznych umieszczanych na ogół na dachu budynku lub też na gruncie, a także z falownika – inwertera i odpowiedniego okablowania.

Najczęściej instalacja PV jest montowana jako on-grid, co oznacza, że jest ona połączona z użyciem licznika dwukierunkowego z siecią energetyczną. Wtedy niewykorzystana energia jest sprzedawana i można ją odkupić po odpowiednim przeliczniku, co też pozwala oszczędzać na kosztach.

Gdy planowany jest montaż instalacji jak fotowoltaika Katowice – https://soldom.pl/fotowoltaika-katowice/ to miasto, gdzie funkcjonuje obecnie wiele firm zajmujących się realizacją takich instalacji u klientów.

Pompa ciepła – nowoczesna alternatywa dla kotła

Na uwagę zasługują również pompy ciepła, które umożliwiają ogrzewanie budynków bezobsługowo, efektywnie i ekologicznie.

Pompy ciepła, które dzielone są na dwie kategorie, czyli na pompy powietrzne i gruntowe, umożliwiają ogrzewanie domów oraz podgrzewanie wody użytkowej. Wymagają one jedynie prądu elektrycznego do działania, dlatego bardzo dobrze współdziałają z instalacją fotowoltaiczną.

Gdy zatem planuje się wybudowanie nowego domu albo zamierza się przeprowadzić kompleksowy remont, warto wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązania, z którymi eksploatacja budynku może być jeszcze wygodniejsza i tańsza.

Najlepiej skontaktować się z polecaną firmą wykonującą zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła, aby uzyskać wycenę i zamówić wykonanie prac przez specjalistów w swojej dziedzinie.