Kominy ceramiczne są używane przez człowieka już od wielu wieków. Te stosowane obecnie różnią się jednak od tych używanych przed laty. Jakie kominy z ceramiki wykorzystuje się obecnie? Jakie mają one zastosowanie?

Jak wygląda komin ceramiczny?

Kominy tego typu produkowane są z ceramiki, czyli z glin wypalanych w bardzo wysokich temperaturach. Dzięki właściwościom ceramiki charakteryzują się one wieloma korzyściami w porównaniu do innych materiałów używanych do wykonania kominów.

Kiedyś kominy ceramiczne – https://kominprofil.pl/kominy-ceramiczne/ najczęściej produkowano z cegieł, natomiast obecnie zamiast nich używane są gotowe systemy kominowe składające się z kilku warstw odpowiednio izolowanego materiału z wewnętrzną rurą dodatkowo zabezpieczającą całą konstrukcję przed szybkim zniszczeniem.

Takie kominy mają bardzo szerokie zastosowanie u mogą być one używane między innymi w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, a także w przemyśle do odprowadzania dymów i spalin powstających w trakcie wielu procesów.

Systemy kominów ceramicznych

Bardzo popularne są kominy ceramiczne wchodzące w skład systemów, które obejmują współpracujące ze sobą elementy.

W skład takich systemów wchodzą przede wszystkim odpowiednio dobrane pustaki ceramiczne oraz elementy używane na spodzie oraz na górze komina. Dodatkowo systemy włączają także komponenty doprowadzające powietrze do spalania i mogą one służyć również do wentylacji pomieszczeń.

Możliwość dowolnego komponowania ze sobą elementów w ramach systemu kominowego powoduje, że można dobrać go do budynku o każdej wysokości, co jest dużym udogodnieniem podczas realizacji inwestycji i znacznie skraca czas jej trwania.

Z jakimi kotłami współpracują kominy ceramiczne?

Atutem nowoczesnych kotłów ceramicznych jest ich bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też mogą być one używane podczas realizacji wielu inwestycji.

Tradycyjnie kominy ceramiczne używane są już od wielu lat z kotłami na paliwa stałe jak węgiel, ale obecnie również stosowane są one z nowocześniejszymi kotłami, na przykład na pellet czy też kotłami gazowymi i olejowymi.

Ponadto kominy ceramiczne mogą być stosowane także z kotłami kondensacyjnymi, które wyróżniają się większą efektywnością ze względu na dodatkowe spalanie kondensatu.

Dostępne są także kominy z ceramiki, które współpracują z kotłami niskotemperaturowymi, które stosowane są często w nowoczesnym budownictwie.

Gdzie można kupić kominy ceramiczne?

Sprzedażą kominów ceramicznych zajmuje się obecnie wiele firm, które prezentują klientom szeroką gamę modeli wchodzących w skład rozbudowanych systemów. Oferty można sprawdzić online.