Od czego zależy wytrzymałość nadruku na koszulce?

nadruk na koszulce

Dostałeś w prezencie koszulkę ze śmiesznym nadrukiem? A może kupiłeś koszulkę z własnym nadrukiem i zauważyłeś, że nie wygląda on już tak estetycznie jak na początku? Przyczyn schodzenia nadruku i uszkodzeń jego struktury może być wiele. O niektórych z nich dowiesz się w poniższym artykule. Unikając wspomnianych w nim błędów i zwracając uwagę na oznaczenia znajdujące się na metce, unikniesz zniszczenia nadruku i zagwarantujesz mu dłuższą trwałość.

Prawidłowa pielęgnacja koszulek z nadrukiem

Każda koszulka lub inny element garderoby zawsze ma wszytą metkę z ważnymi symbolami, na przykład symbolami prania, prasowania, suszenia, wybielania czy czyszczenia chemicznego. Symbol prania sugeruje, w jakiej temperaturze można prać koszulkę i czy w ogóle można prać ją w pralce. Bawełniane koszulki z nadrukiem powinny być prane w 30 – 40°C, gdyż zbyt wysoka temperatura wody może uszkodzić nadruk na koszulce. Do prania należy używać także odpowiednich proszków i płynów – nie mogą być zbyt silne.

Symbol suszenia określa, jak prawidłowo suszyć wypraną koszulkę. Jedne tkaniny można bez problemu suszyć w suszarkach bębnowych, natomiast inne powinno się suszyć tradycyjnie na powietrzu. Odradza się jednak suszenie ubrań na słońcu, gdyż własny nadruk na koszulce z pewnością ulegnie zniszczeniu i wypłowieje.

Zbyt wysoka temperatura prasowania również może uszkodzić nadruk, dlatego warto spojrzeć ponownie na metkę z symbolami, gdzie dowiesz się, w jakiej temperaturze powinno się prasować koszulkę i jak prawidłowo to robić (maksymalna temperatura powinna wynosić zazwyczaj 180°C). Należy unikać prasowania bezpośrednio po nadruku – aby tak było, przed prasowaniem warto przełożyć odzież na drugą stronę.

Dobrze dobrana technika druku do zlecenia

Prawidłowo dobrana technika druku na koszulce ma duży wpływ na wytrzymałość nadruku. Wykorzystywane techniki druku mają swoje zalety i wady, dlatego przed jej wyborem warto przybliżyć sobie ich charakterystykę lub poprosić o pomoc firmę wykonującą nadruki na odzieży, np., naszenadruki.pl. Firma ta przy wyborze techniki bierze pod uwagę m.in. rodzaj materiału i jego strukturę, kolor materiału, rozmiar nadruku, budżet czy nakład zamówienia.

Najpopularniejszą i najtrwalszą techniką druku jest sitodruk, który wyróżnia się idealnym odwzorowaniem kolorów oraz wytrzymałością. Nadruk wykonany tą techniką jest odporny na słońce, deszcz czy wielokrotne pranie w pralce.