Ogród przydomowy – wiosna, czyli czas prac porządkowych

pielegnacja ogrodu

Wiosna to okres, w którym przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Po zimowej stagnacji wiosna to okres intensywnych prac w każdym przydomowym ogrodzie. Jest to więc bardzo ważna pora dla każdego miłośnika zieleni, który pragnie cieszyć się zadbanym ogrodem przez większość roku. Krzewy ozdobne, drzewka owocowe, trawy czy byliny, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Od czego zacząć? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.  

Krzewy ozdobne i iglaki

Ogród przydomowy wiosną wymaga nakładu pracy, by mógł cieszyć nasze oko przez całe lato, a nawet późną jesień. W pierwszej kolejności należy zadbać o porządek. O krzewy ozdobne i iglaki w naszym przydomowym ogrodzie możemy zadbać już w lutym, jeśli tylko pojawi się parę cieplejszych dni. Przede wszystkim zadbać należy o pędy. Ich skrócenie znacznie ułatwi rozkrzewienie się naszych ukochanych roślin w kolejnych miesiącach. Co więcej, warto także pozbyć się starych oraz przerośniętych pędów.

Podłoże ogrodów przydomowych – zadbaj o najniższy poziom swoich zielonych przestrzeni

Wiosna to idealny okres w roku, w którym warto zadbać o trawy. Przede wszystkim całą powierzchnię trawników należy starannie wygrabić. Takie działania pobudzają źdźbła trawy do szybszego wzrostu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się gęstym, zadbanym i świeżym trawnikiem. Co więcej, po zimie nie brakuje gałęzi i liści, które są pozostałością po jesieni i zimie. Dodatkowo możemy zdecydować się także na nakłuwanie darni, np. przy pomocy własnoręcznie wykonanych szpikulców. Napowietrzanie głębokich warstw gleby naszego ogrodu, bardzo pozytywnie wpłynie na rozrastanie się traw.

Warto także zadbać o nasze byliny czy wieloletnie zioła. Przede wszystkim należy zdjąć z roślin zimowe okrycia, które chroniły je przed mrozem i zimnem. Następnie należy usunąć także chroniące je, usypane kopce. Uszkodzone pędy, które obmarzły, zwiędły bądź po prostu uległy uszkodzeniom, np. podczas okrywania na zimową porę, należy odciąć.

Drzewa i krzewy owocowe – zadbaj o najbardziej okazałe i praktyczne okazy swoich przydomowych, zielonych przestrzeni

Drzewka owocowe czy krzewy owocowe to jedne z najważniejsze elementów naszych przydomowych ogrodów. Któż z nas nie kocha smaku soczystych gruszek, czy kompotu z własnych jabłoni. Po zimie także drzewka i krzewy owocowe wymagają odpowiedniego przycięcia. W pierwszej kolejności warto zadbać o nasze jabłonie oraz grusze – zabiegi pielęgnacyjne wykonać należy przed pierwszymi pąkami. Następnie możemy pomyśleć o nektarynie czy brzoskwinie, które zaczynają kwitnąć później i na ich pielęgnację mamy więcej czasu.

Kiedy już uporamy się z przycięciem pędów, dobrym pomysłem w okresie wiosennym będzie odpowiednie nawożenie. Najlepiej postawić na nawóz wieloskładnikowy, dedykowany specjalnie do drzewek i krzewów owocowych.

Wiosna – wymarzona pora na sadzenie nowych gatunków roślin w swoim przydomowym ogrodzie

Jeśli już uda nam się uporać z wiosennymi porządkami, wiosna to idealny czas na sadzenie nowych gatunków roślin. Drzewka kolumnowe, drzewka owocowe czy krzewy owoce, możemy zacząć sądzić już od połowy marca. Co ważne, należy pamiętać, że przede wszystkim grunt musi być całkowicie rozmarznięty, a jednocześnie rośliny powinny być posadzone przed rozwojem pąków. Należy wybrać zatem idealny moment, by móc liczyć na przyjęcie się nowych roślin w naszym ogrodzie.

Jeśli chcemy, by nasze byliny zajmowały w naszych ogrodach więcej miejsca, wiosna jest dobrym momentem na rozsadzenie tych gatunków, które kwitną latem oraz jesienią. Wiosną można zasadzić także nowe byliny, które również kwitną od połowy lata, do jesieni.

Zioła sadzi się od połowy marca do kwietnia, rozsady wysadza się do gruntu po majowych przymrozkach. Jeśli więc chcemy cieszyć się niezwykłym aromatem i wyglądem szałwi, kolendry, lubczyku, melisy i innych gatunków, warto pomyśleć o tym wiosną.

Zadbaj o swój przydomowy ogród wiosenną porą i ciesz się jego przepięknym wyglądem i obfitymi plonami przez długi czas.