Packshoty to zdjęcia produktów, które bardzo często są wykorzystywane na aukcjach internetowych lub do ulotek. Są świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy wyeksponować naturalne piękno na neutralnym tle. Najczęściej używamy białego lub czarnego tła.
Packshoty czyli co?
Termin packshot używany jest w branży reklamowej oraz w fotografii produktowej. Głównie dlatego, że produkt zostaje wyeksponowany i nic więcej nie przykuwa uwagi odbiorcy. Minimalistyczna oprawa daje możliwość na wyeksponowanie uroku i wyjątkowych cech produktu. Ma to bardzo duże znacznie w przypadku kolorowych przedmiotów, które mają kilka elementów, są unikatowego kształtu i mają wiele detali. Często można przedstawić je tą metodą także w formie fotografii obrotowej. Fotografie tego typu najczęściej są tworzone w formacie png, ale nie tylko ten format jest dozwolony.
Tworzenie zdjęć produktowych
Pierwszym i najważniejszym elementem tworzenia packshotów jest rozmowa z klientem. Właśnie w tym momencie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jakie dokładnie wymagania ma nasz klient. Poznajemy jego oczekiwania i jesteśmy w stanie dopasować naszą ofertę do jego potrzeb. Do stworzenia odpowiedniego packshotu należy wybrać odpowiednie światło oraz trzeba zastanowić się nad różnymi możliwościami w kwestii ekspozycji i tła. Nie zawsze białe lub czarne tło to najlepszy wybór.
Wymagające packshoty
Zdjęcia produktowe czasem wymagają zupełnie indywidualnego podejścia. Dodatkowo należy dopasować także rodzaj packshotu do konkretnej specyfiki branży oraz jej potencjalnego zastosowania.
Kolejnym krokiem jest dopiero stworzenie odpowiedniej ekspozycji. Zanim wykonamy packshoty, należy przygotować produkt tak, by wyglądał, jak najkorzystniej. Jeśli mamy sfotografować buty to należy je wypchać w środku, jeśli kocyk to warto do środka włożyć specjalną rolkę lub nawet zawiązać kokardkę. Zabiegi te wydają się mało istotne, jednak mają bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wygląd wizualny produktów. Czasem warto także dokonać małych poprawek wizualnych.
Zdjęcia tego typu najlepiej jest wykonywać w specjalnie przygotowanym do tego studium. Sesja wymaga specjalnego przygotowania oraz dodatków takich jak lampa czy odpowiednia ekspozycja.
Obróbka takich zdjęć to przede wszystkim wydobycie głębi ostrości. Bardzo ważnym momentem jest także usunięcie tła produktu, fachowo nazywa się to szparowaniem zdjęć. Często należy zmienić lub podrasować naturalny cień, lub odbicie. W tego typu zdjęciach kontrast jest bardzo ważnym elementem.
Leave a Reply