Perkusja elektroniczna czy tradycyjna – poradnik jaki rodzaj perkusji wybrać

perkusja elektroniczna

Wiele osób chce nauczyć się grać na sprzęcie perkusyjnym. Niewiele z nich jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją dwa typy tych instrumentów – perkusja elektroniczna i tradycyjny wariant akustyczny. Podstawową różnicę między nimi stanowi rodzaj wyposażenia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z modeli jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Najważniejsze zalety perkusji elektronicznej

Jedną z ciekawych propozycji dla osób poszukujących kompaktowego i funkcjonalnego instrumentu może być zakup perkusji elektronicznej. Do jej największych zalet zalicza się mniejszy rozmiar i niższą wagę – w stosunku do modeli tradycyjnych. To sprawia, że wygodnie przetransportujesz cały sprzęt w dowolne miejsce i rozstawisz go na niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo wyposażono go w regulację głośności i wejście na słuchawki, co pozwala na ćwiczenie bez przeszkadzania innym. Z tego względu jest chętnie wybierany jako perkusja dla dzieci. Wszystkie warianty elektroniczne złożone są z dwóch głównych elementów, takich jak pady perkusyjne i moduł brzmieniowy, który umożliwia modulowanie dźwiękiem.

Perkusja tradycyjna – dlaczego warto się zdecydować?

Mimo licznych zalet, jakie mają elektroniczne instrumenty perkusyjne, w wielu przypadkach perkusiści zdecydowanie preferują tradycyjne perkusje akustyczne. Dzieje się tak głównie z uwagi na wyjątkowy charakter dźwięków, których podrobienie przy pomocy technologii cyfrowej jest praktycznie niemożliwe. W tym przypadku muzyk ma pełną kontrolę nad efektem zarówno pod względem dynamiki, jak i interpretacji. Dzięki temu może w pełni wyrazić swoją ekspresję, a całość brzmi bardziej naturalnie. W standardowym zestawie akustycznym znajdziesz bębny: centralny, floor tom, a także werble i kociołki oraz niezbędny osprzęt, taki jak maszyna hi-hat, stopa i statywy z talerzami.

perkusja elektroniczna

Jakie akcesoria wybrać do perkusji?

Do ważnych kwestii przy zakupie perkusji zaliczają się akcesoria. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę rodzaj sprzętu oraz indywidualne zapotrzebowanie. Do modeli tradycyjnych będzie potrzebny nieco inny zestaw niż do elektronicznych. Wśród najważniejszych dodatków znajdziesz między innymi:

  • pałeczki do perkusji,
  • stopy klasyczne i pady,
  • statywy i uchwyty,
  • ramy i obręcze,
  • siedziska,
  • stroiki i metronomy,
  • elementy montażowe – śruby i złączki.

perkusja elektroniczna

Postaw na renomowanych producentów

Poszukując odpowiedniej perkusji akustycznej lub elektronicznej, warto postawić na renomowanych producentów, którzy cieszą się dobrymi opiniami. Aktualnie do najchętniej wybieranych zaliczają się marki, takie jak: Yamaha, Tama, Dixon, Sonor, Pearl, Tamburo czy DW. Ceny sprzętów zwykle zaczynają się od 1400 złotych, przy czym kompletny zestaw ze wszystkimi akcesoriami można złożyć za ok. 2500 złotych. Nieco taniej wypadają perkusje dla dzieci dostępne już w cenie od 600 do 800 złotych.