Pierścionek z diamentem, brylantem czy cyrkoniami? Co wybrać?

Czy diament i brylant to to samo?

Wiele osób uważa, że diament i brylant to dokładnie to samo a pojęcia te stosowane są zamiennie. Nie jest to jednak prawda chociaż wyjaśnienie jest nieco bardziej skomplikowane. Diament to naturalny kamień szlachetny wydobywany przez człowieka. To niezwykle cenny kruszec określany mianem najtrwalszego materiału występującego w przyrodzie. Diament to jedna z pięciu odmian węgla, który powstaje w głębokich warstwach ziemi i tylko w specyficznych warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Wydobywany diament ma nieregularny kształt oraz matową powierzchnię o średnim połysku. Jeżeli diament dostanie się w ręce mistrza jubilerskiego, który go oszlifuje nadając mu charakterystyczny kształt i niespotykany blask wówczas diament staje się brylantem. To jest właśnie różnica pomiędzy tymi dwiema nazwami. Brylant to oszlifowany diament. Diament to surowiec naturalny i nie zawsze nadaje się do oszlifowania z racji zanieczyszczeń wewnętrznych lub wyraźnych skaz. Reasumując każdy brylant jest diamentem ale nie każdy diament stanie się brylantem.

Czym różni się brylant od cyrkonii?

Czy patrząc na pięknie mieniący się kamień w biżuterii jesteśmy w stanie na pierwszy rzut oka stwierdzić czy mamy do czynienia z brylantem czy cyrkonią? Najczęściej nie a zwłaszcza jeśli cyrkonia jest precyzyjnie wykonana. Czy pierścionek z cyrkoniami warto więc kupić? Czym w ogóle jest cyrkonia? To syntetyczny kamień produkowany przez człowieka. Wysokiej jakości cyrkonia jest niezwykle podobna do brylantu z tym, że cena za nią jest nieporównywalnie niższa niż kamieni szlachetnych. Cyrkonie mienią się wielością barw i pięknie odbijają światło. Nie są jednak tak trwałe jak diamenty dlatego po wieloletnim noszeniu biżuterii z cyrkonią jej kształt może się nieco zmienić a połysk zmatowić. Aby fachowo odróżnić brylant od cyrkonii należy udać się do jubilera, gdyż często tylko doświadczony specjalista zauważy różnicę.

Czym więc kierować się przy wyborze kamienia?

Wydaje się, iż głównym kryterium przy wyborze kamieni ozdobnych w biżuterii jest cena. Brylant jest najdroższy ale też najcenniejszy, najpiękniejszy i najbardziej trwały. Jeśli możemy sobie na niego pozwolić to dobrze jest umieścić brylant np. w pierścionku zaręczynowym, który może stać się rodzinną pamiątka. Z racji swej niezniszczalności brylant przez lata będzie mienił się nieskazitelnym blaskiem. Nieco tańszy jest diament, który choć niezwykle cenny, to nie ma już tylu walorów wizualnych co jego oszlifowana wersja. Dużo mniejszy połysk powoduje, że biżuteria z nim nie jest już tak efektowna ale nadal może być kosztownym i cennym przedmiotem. Jeśli finanse nie pozwalają nam na zakup kamieni szlachetnych wówczas postawmy na cyrkonię. To najtańsza opcja a jednocześnie mająca duży potencjał. Jeśli interesuje nas głównie efekt wizualny to cyrkonia może śmiało konkurować z brylantami a niewprawne oko postronnych obserwatorów nie zauważy różnicy.