Wybór pierwszej gitary elektrycznej często kończy się na pójściu do najbliższego sklepu muzycznego i wybraniu tego co nam się wydaje najbardziej odpowiednie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieje wiele czynników, które musimy wziąć pod uwagę jeśli chcemy aby zakupiony zestaw gitarowy spełniał nasze oczekiwania.

Należy również wziąć pod uwagę, że oprócz gitary potrzebujemy również wzmacniacza, który jest niemniej ważnym elementem i nie możemy na nim oszczędzać.

Przeglądając oferty sklepowe często trafiamy e-belfer.pl na gotowe już zestawy mało znanych firm za kilkaset złotych. Trzeba mieć na względzie, że zestaw taki w żadnym wypadku nie będzie dobry i już po krótkim użytkowaniu da się odczuć jego niską jakość i wady, które umiejętnie odbierają przyjemność z gry. Do wad takich należą: nierówno nabite progi, duża akcja strun, rozstrajanie się, niechciane sprzężenia, złe wyprofilowanie gryfu gitary. Wzmacniacze pozostawiają wiele do życzenia i często nie oddają wiernie tego co aktualnie gramy. Aby tego uniknąć należy kupować zestawy gitarowe tylko znanych i polecanych firm. Pierwszy zestaw gitarowy to wydatek grubo ponad tysiąca złotych.

Jak więc wybrać zestaw gitarowy pod siebie?

Po pierwsze warto rozdzielić budżet mniej więcej po równo na oba komponenty, ponieważ w głowach początkujących gitarzystów rodzi się przekonanie, że gitara jest najważniejsza a wzmacniacz tylko dodatkiem co jest kompletną bzdurą.

Zacznijmy od budowy gitary

Typów jest wiele: Stratocaster, Telecaster, Les Paul, V, Superstrat, Explorer, SG. To tylko najpopularniejsze z nich i warto jest nauczyć się jak je rozróżniać. Każdy typ charakteryzuje się nie tylko wyglądem lecz także brzmieniem więc jeśli chodzi o ten aspekt gitary trzeba zaufać swojemu gustowi wmediach.pl. Większa część gitar dostępnych na rynku to Stratocastery przez co większość początkujących gitarzystów wybiera na swoją pierwszą gitarę właśnie ten typ.

Następną kwestią są przetworniki

Wyróżniamy ich dwa typy. Single i Humbucker. Single charakteryzuje się lżejszym brzmieniem i jest bardziej podatny na zakłócenia niż Humbucker. O wyborze układu przetworników w gitarze decyduje preferowany gatunek muzyczny gitarzysty. Jeśli gramy tylko lekkiego rocka, bluesa i ogólnie tylko lżejszą muzykę możemy bez namysłu brać gitarę z samymi singlami np. S-S lub S-S-S. Jeśli natomiast lubujemy się tylko w heavy metalu i wszystkich innych jego odmianach najlepszą opcją będzie zakup gitary z samymi humbuckerami np. H-H. Naprzeciw temu wychodzą gitary, w których zastosowane są oba typy przetworników i tak powstały układy H-S-S dla fanów cięższego rocka a także H-S-H dla osób grających cięższą muzykę lecz lubiących czasem zagrać coś lżejszego.

I to wszystko na co młody gitarzysta może spojrzeć wybierając gitarę. Oczywiście trzeba ją też ograć, sprawdzić czy dobrze leży, czy wygodnie się trzyma i przede wszystkim ocenić brzmienie.

Pora na wzmacniacz!

Wyróżniamy dwa podstawowe typy: wzmacniacze lampowe oraz tranzystorowe. Wzmacniacze oparte o lampy są dużo droższe, cięższe, pobierają więcej prądu i oferują mniejszą możliwość manipulowania dźwiękiem. Uchodzą jednak za wzmacniacze lepsze ze względu na cieplejsze i po prostu o wiele lepsze brzmienie co jest kwestią dla wielu gitarzystów kwestią sporną. Wzmacniacze tranzystorowe są tańsze, lżejsze, pobierają mniej prądu, posiadają więcej efektów i możliwości manipulowania dźwiękiem. Dźwięk jednak jest zimniejszy i mniej przyjemny dla ucha. Na początek wystarczy niezbyt  skomplikowany wzmacniacz oparty o tranzystory audio, którego moc będzie wynosiła 15-20W niemniej jednak należy również spojrzeć na wzmacniacze lampowe http://centropol.com.pl/, które mogą okazać się przyjemniejsze dla ucha. Warto też jest wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków lepiej wybrać wzmacniacz z mniejszą ilością dodatkowych efektów znanej firmy niż wzmacniacz z ogromną ilością efektów firmy, o której nigdy nie słyszeliśmy. Wzmacniacze takie często charakteryzują się bardzo „elektronicznym” i zmanipulowanym brzmieniem.

Dobrą propozycją jest też przeglądanie rynku wtórnego. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem to kupno gitary lub wzmacniacza używanego jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż nowy sprzęt niskiej półki.