Piła łańcuchowa do cięcia opału – jak wybrać właściwą?

Piła łańcuchowa

Szukasz pilarki do regularnego cięcia opału? Bez względu na to, czy jedynie przygotowujesz okazjonalnie drewno do kominka, czy też palisz w piecu prawie codziennie – warto zainwestować w dobre narzędzia. Dzięki pilarce łańcuchowej przygotujesz belki, pnie oraz gałęzie do dalszej obróbki za pomocą siekiery.

Jaka pilarka do cięcia opału?

W przypadku przygotowywania opału najważniejszymi kryteriami wyboru dla pilarki będą:
łatwa obsługa – osoby, które okazjonalnie chcą pociąć gałęzie na mniejsze kawałki, nie muszą być doświadczonymi pilarzami, stąd ważne, by piła posiadała ułatwienia:

  • automatyczne smarowanie łańcucha, system amortyzacji, beznarzędziowy napinacz łańcucha oraz szybki rozruch,
  • niewielka waga – przy długotrwałym cięciu drewna każdy dodatkowy kilogram w wadze sprzętu będzie dodatkowo odczuwalny, stąd warto zerknąć na ten parametr,
  • moc piły – do efektywnego cięcia drewna opałowego wystarczą modele, których moc oscyluje między 2 a 5 KM. Te ostatnie poradzą sobie nawet z twardym drewnem dębowym i buczynowym, takie modele znajdziesz tutaj: https://www.narzedzia.pl/pilarki-lancuchowe,c11946/,
  • długość prowadnicy – w tym wypadku wiele zależy od tego, jakiej średnicy pniaki zwykle tniemy, jednak minimalnie długość prowadnicy przy cięciu opału powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów,
  • ergonomia – kompaktowa budowa i wygodny uchwyt ułatwią i uprzyjemnią pracę, zwłaszcza osobom bez dużego doświadczenia.

Rodzaj silnika

Osobną kwestią jest rodzaj silnika i jego zasilania. Na rynku dominują modele spalinowe, wyposażone w silniki dwusuwowe. Taka konstrukcja pozwala na pracę w różnych płaszczyznach. Wymaga jednak stosowania odpowiedniej mieszanki benzyny z olejem, w przypadku nieprawidłowych proporcji albo niedodania jednego ze składników musimy się liczyć z możliwością zatarcia silnika. Spalinowe pilarki cechują się większą odpornością i mocniejszą konstrukcją, większą efektywnością i mocą, jednocześnie mają też masywniejszą budowę i ważą więcej.

Charakteryzują się także tak zwaną niską kulturą pracy – oznacza to, że nie są obojętne dla osoby użytkującej oraz otoczenia. Emitują spaliny, często mają wysoki poziom drgania, nawet przy zastosowaniu systemów wytłumiających. Nie można też zapominać o donośnym dźwięku, jaki generują przy pracy. Może być to kłopotliwe w sytuacji, gdy mieszkamy w zwartym budownictwie miejskim.

Inną opcją są silniki elektryczne. Obecnie stosuje się przede wszystkim modele bezszczotkowe, które mają łatwiejszą i dokładniejszą kontrolę prędkości oraz wyższą żywotność niż silniki szczotkowe. W przypadku pilarek elektrycznych mamy do czynienia z dwoma rodzajami zasilania: sieciowym i akumulatorowym. W przypadku cięcia opału, gdy mamy przygotowane do tego stałe miejsce, pilarka elektryczna może się okazać dobrym rozwiązaniem. Ich mniejsze rozmiary oraz generowanie mniejszej ilości decybeli znacząco zwiększają komfort eksploatacji oraz pozwalają operatorowi na dłuższą i wygodniejszą pracę.

Podsumowanie

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe parametry, bez wątpienia, znajdziesz pilarkę z którą przygotowanie opału na zimę stanie znacznie łatwiejsze.