Pojazdy uprzywilejowane na polskich drogach – jak je rozpoznać?

Pojazdy uprzywilejowane

Oczywiście każdy z nas potrafi wymienić podstawowe pojazdy, które mają możliwość poruszania się po drogach publicznych na nieco odmiennych zasadach. Są to wyraźnie oznakowane auta policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Jednak w tym uprzywilejowanym gronie znajdują się także inne. Jak je rozpoznać i kto może poruszać się takimi po drogach?

Pozostałe pojazdy szczególne

Poza wymienioną wyżej trójką do grona aut uprzywilejowanych zaliczają się pojazdy sił zbrojnych, służby więziennej, Biura Ochrony Rządu, Inspekcji Ruchu Drogowego, służby parku narodowego i kontroli skarbowej. Jednak to nie wszystko. Minister Spraw Wewnętrznych może zdecydować o nadaniu specjalnych uprawnień odpowiednim pojazdom, pod warunkiem, że uczestniczą w bezpośredniej akcji ratowania życia ludzkiego lub zdrowia.

Jak rozpoznać pojazd uprzywilejowany?

Oznakowanie takiego auta nie może być przypadkowe. Inni uczestnicy ruchu drogowego muszą rozumieć, że to auto należy do grupy pojazdów uprzywilejowanych. Do obowiązkowego wyposażenia zalicza się niebieska sygnalizacja świetlna. Kierujący pojazdem musi emitować dźwięk o zmiennym tonie i uruchomić światła mijania i drogowe. W przypadku osłaniania kolumny pojazdów taki samochód musi również wysyłać czerwony sygnał świetlny.

Czytaj także: https://www.motoija.pl/jazda-na-suwak-co-warto-o-niej-wiedziec/

Warto zaznaczyć, że w pewnych sytuacjach wydawanie dźwięku nie jest konieczne. Takimi okolicznościami są zatrzymanie pojazdu i kierowanie nim podczas warunków nocnych. Wtedy wystarczą jedynie znaki świetlne. Takie auto nie musi stosować się do aktualnie obowiązującego koloru światła. Z zachowaniem szczególnej ostrożności może przejechać na czerwonym.

Jak zachować się wobec auta uprzywilejowanego?

Przede wszystkim każdy uczestnik ruchu musi umożliwić przejazd takiemu autu, gdy jest ono w trakcie wykonywania akcji służbowych. Zachowanie utrudniające karane jest mandatem. W praktyce oznaczać to może ustąpienie pierwszeństwa przejazdu będąc samemu na drodze uprawniającej do jazdy, jako pierwszy. Obowiązuje również tzw. korytarz życia. Pojazdy stojące w korku muszą maksymalnie zjechać na boki, umożliwiając przejazd.

Zachowanie powodujące brak możliwości przejazdu przez pojazd uprzywilejowany skutkuje kara w wysokości 250zł i otrzymaniem 5. punktów karnych. Konsekwencje finansowe są niejednokrotnie znikome wobec zagrożenia stwarzanego na drodze. Należy pamiętać, że w momencie jazdy „na sygnale” pojazd uprzywilejowany liczy każdą sekundę. W skrajnych przypadkach utrudnienie przejazdu może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia lub życia osób, do który takie pojazdy zmierzają.