Polski sport narodowy. Co nas kręci w piłce nożnej?

sport top

Zimą przed telewizory Polaków najbardziej przyciągają skoki narciarskie, ale na miano polskiego sportu narodowego zdecydowanie zasługuje piłka nożna, która emocjonuje nas przez cały rok.Choć ostatnie lata naszej kadry miały wzloty i upadki, to trudno zaprzeczyć faktowi, że to właśnie te twarze są najchętniej oglądane, i to na ich temat trąbi się najgłośniej w środkach masowego przekazu. Nawet najbardziej znany polski bukmacher etoto stwierdził, że piłka nożna to fenomen na skalę światową. Ale jaki jest w ogóle powód zafascynowania tym sportem przez tak ogromną część narodu? Odpowiedzi może być kilka.

To co robimy? Gramy w piłkę!

Nie da się ukryć, że każdy z nas miał do czynienia w jakiś sposób, przynajmniej minimalny, z piłką nożną – albo biorąc udział w grze bezpośrednio albo pośrednio poprzez rzut okiem na rozgrywający się gdzieś mecz. Nazwiska popularnych piłkarzy rozbrzmiewają na każdym szkolnym boisku i podwórku. Ale skąd się to wzięło? Całkiem możliwe, że jest to kwestia dostępności i łatwości w organizacji zabaw związanych z tą grą. Na dobrą sprawę wystarczy już pusta puszka leżąca na ziemi, aby zacząć się wygłupiać i kopać nią na wszystkie strony. Kiedy dojdzie nam do tego pomysłu piłka, to jesteśmy w niebie. Bramki z plecaków, mieszane składy, pojedynki jeden na jednego, żonglerka indywidualna – ta niesamowita gama wyborów, możliwość popisania się i wykazania przed znajomymi, a także ogólna dostępność tego sportu dla każdego jest jednym z czynników, dlaczego tak kochamy piłkę nożną. To działa z pokolenia na pokolenia, niby przewracające się domino – domino z obdartymi kolanami i brudne od kurzu.

Może poszukamy pracy?

Dzieci w Polsce marzą o tym, aby zarabiać na chleb jednocześnie robiąc to, o czym marzy się co nocy. Ogromna popularność piłki nożnej ściąga wielkie firmy i potężnych sponsorów, co napędza ten młyn w nieustanne obroty. Przychody piłkarzy są nieporównywalnie większe, niż w większości innych sportów, co powoduje często głośne skandale, zachęca reklamodawców, a z piłkarzy robi największych celebrytów i gladiatorów naszych czasów. Ludzie to lubią, ludzie to kochają. Polacy nie są w tej kwestii inni. Duża stawka, ogromne ryzyko i nieopisane emocje tylko dolewają oliwy do ognia.

Dumni z historii

Żyjemy w dumnym kraju, który zawsze kładzie duży nacisk na swoją rolę w historii. W przypadku piłki nożnej nie ma wyjątku, ponieważ Polacy wciąż czekają na powtórzenie osiągnięć z lat 1974 i 1982, kiedy to plasowaliśmy się na 3 miejscu w Mistrzostwach Świata. Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć i wciąż czekamy na więcej. Jest to kolejny z prawdopodobnych czynników umożliwiających piłce nożnej zajęcie tak prestiżowego miejsca w sercach ludzi z kraju nad Wisłą.