Pompy beczkowe to niezwykle szeroki asortyment, w którym znaleźć można urządzenia do transportu różnego rodzaju mediów – w tym także oleju. Tego typu zastosowanie wymaga jednak wyboru odpowiedniej pompy, co przede wszystkim wiąże się z rodzajem jej konstrukcji i materiałami, z jakich została wykonana. Jaka pompa beczkowa nadaje się do pompowania oleju?

Transport oleju a rodzaj pompy do beczek

Zanim przejdziemy do tego, jaka pompa beczkowa jest najlepsza do transportu oleju, warto wyjaśnić, czym w ogóle są tego typu urządzenia. Ogólnie służą one do opróżniania lub napełniania zbiorników znormalizowanych. Do tego typu zbiorników zaliczyć można beczki, kontenery, hoboki czy cysterny. Przy czym pompy beczkowe są urządzeniami niezwykle kompaktowymi, umożliwiającymi ręczne przepompowywanie mediów.

W przypadku transportu oleju mamy do czynienia z medium o nieco wyższej klasie lepkości, które jest substancją ropopochodną, często wzbogacaną o różnego rodzaju substancje chemiczne. Dlatego olej stosowany w układach mechanicznych (np. napędowych, hydrauliczny) czy grzewczych wymaga użycia pompy do beczek wykonanej z materiałów, które bez problemu mogą wchodzić w kontakt z tego typu medium.

W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest pompa do beczek z wałem ze stali kwasoodpornej, olejoodpornym wężem i pistoletem nalewowym z aluminium. Przy czym powinna ona mieć uszczelnienie mechaniczne. Sprawdzają się tutaj pompy FLUX – a dokładniej zestawy pompowe do produktów ropopochodnych.

Pompy beczkowe do oleju, co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie pompy beczkowe do oleju znajdują zastosowanie? Na dobrą sprawę są one używane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przetransportowania oleju z jednego zbiornika do drugiego. Może to być zarówno opróżnianie dużych zbiorników i transport oleju do mniejszych – przykładowo z kontenera do beczki lub z beczki do kanistra. Pompa do beczki może zarówno usuwać zużyty olej, jak i transportować świeży.

Tego typu urządzenia z powodzeniem są stosowane w różnego rodzaju przedsiębiorstwach produkcyjnych, a także warsztatach mechanicznych czy zakładach utrzymania ruchu. Mogą również być użytkowane prywatnie albo w gospodarstwach rolnych – gdzie także zachodzi potrzeba transportu oleju stosowanego w różnego rodzaju urządzeniach.

Ogólnie pompy beczkowe są urządzeniami niezwykle uniwersalnymi, prostymi w budowie i użytkowaniu. A za sprawą swojej modułowej budowy pozwalają na korzystanie z rur ssących wykonanych z różnych materiałów, co znacząco zwiększa możliwość ich zastosowania.