Poradnia psychologiczna dla dzieci – kiedy warto umówić się na wizytę?

poradnia psychologiczna

Wśród pacjentów poradni psychologicznych znajdują się nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Z jakimi problemami występującymi u dziecka się do psychologa? Sprawdź, kiedy wskazana jest konsultacja i jak wybrać dobrą poradnię świadczącą usługi na wysokim poziomie.

Co oferują poradnie psychologiczne?

Poradnie psychologiczne zajmują się udzielaniem pomocy psychologicznej dla swoich klientów. Świadczą kompleksowe usługi, między innymi w ramach konsultacji z psychologami, psychoterapii, organizują warsztaty i treningi psychologiczne.

Usługi poradni psychologicznych skierowane są do pacjentów w każdym wieku. Mogą korzystać z nich nie tylko osoby dorosłe, które doświadczają trudności psychologicznych, ale również dzieci i młodzież, u których także mogą pojawić się tego typu dolegliwości.

Osobom chcącym skorzystać z usług w placówkach jak poradnia psychologiczna Poznań zapewnia szybki dostęp do specjalistów, którzy także posiadają duże doświadczenie w diagnozowaniu i terapiach psychologicznych dzieci.

Kiedy warto skorzystać z pomocy poradni psychologicznej dla dzieci?

Wielu rodziców nie wie, że pomocy psychologicznej mogą także wymagać dzieci i młodzież. Wówczas konsultacja ze specjalistą pozwoli na znalezienie przyczyn dolegliwości, które najczęściej objawiają się zmianą zachowania. Następnie specjalista może doradzić, jakie kroki podjąć, by pomóc małemu pacjentowi.

Wśród objawów, jakie warto skonsultować w poradni psychologicznej, znajdują się:

  • agresywne zachowania w stosunku do innych osób
  • większa tendencja do wchodzenia w konflikty z innymi osobami
  • odrzucanie grupy rówieśniczej
  • pogorszone wyniki w nauce
  • zaburzenia lękowe – nieracjonalny strach, fobie
  • stałe obniżenie nastroju
  • przejawianie nieakceptowanych społecznie zachowań
  • zdarzenia, które mogły wpłynąć na psychikę, na przykład śmierć członka rodziny, rozwód rodziców, poważna choroba

Poradnia psychologiczna dla dzieci – na NFZ czy prywatnie?

Wsparcie poradni psychologiczne dla dzieci możliwe jest w ramach NFZ oraz prywatnie, dlatego też rodzice często zastanawiają się, gdzie się udać, by ich pociecha mogła otrzymać najlepszą pomoc.

W ramach NFZ głównym plusem jest bezpłatna konsultacja, jednak zwykle czas oczekiwania na przyjęcie do poradni to nawet kilka miesięcy. Stąd też często wybierane są usługi psychologiczne świadczone prywatnie. W tym przypadku wizyta może odbyć się znacznie szybciej, co także przyspiesza czas rozpoczęcia terapii, a w efekcie pozwala na szybszą poprawę samopoczucia u małego pacjenta poradni.