Porady, które musisz poznać przed lakierowaniem mebli

lakieowanie mebli

Sposobem na renowację strych mebli i nadanie im nowego życia jest lakierowanie. Gruba warstwa tego preparatu nie tylko odświeży ich wygląd, ale także zabezpieczy drewno przed zarysowaniami i szkodliwymi czynnikami, na które są narażone w trakcie użytkowania. Przed przystąpieniem do lakierowania zachęcamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi wskazówkami.

Przygotuj odpowiednio powierzchnię

Przed lakierowaniem mebli, należy odpowiednio przygotować ich powierzchnię. Zaczynamy od wyczyszczenia, odtłuszczenia i wysuszenia za pomocą specjalistycznych środków. Następnie czas na szlifowanie – niezbędna będzie do tego szlifierka lub papier ścierny. Pozwala to zetrzeć resztki starej powłoki, zmatowić podłoże i poprawia przyczepność nowej warstwy lakieru. Jeśli występują jakieś ubytki – można je uzupełnić przy pomocy masy szpachlowej do drewna. Następnie należy usunąć zgromadzony pył i położyć warstwę impregnatu lub podkładu.

Wybierz metodę lakierowania

Do wyboru są dwie metody: lakierowanie przy pomocy tradycyjnych narzędzi – pędzla i wałka lub lakierowanie natryskowe. Pierwsza metoda jest tańsza, nie wymaga dodatkowego sprzętu i może być wykonywana w pomieszczeniu. Meble o fantazyjnych kształtach lepiej lakierować przy użyciu pędzla, który da możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków. Używanie pistoletu jest szybsze i wydajniejsze, ale powinno się odbywać w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu. Natrysk gwarantuje pokrycie całego przedmiotu równą warstwą lakieru, ale wymaga podpięcia kompresora. Jeśli nie czujemy się kompetentni do lakierowania samodzielnego, warto skorzystać z pomocy fachowców. Pracownicy lakierni mebli Quendok specjalizują się w pokrywaniu preparatem różnego typu powierzchni metodą ciśnieniowego, działania natryskowego, gwarantując wysoką jakość wykończenia i sprawną realizację usługi.

Jak lakierować meble?

Wszystko zależy od wybranej metody oraz rodzaju lakieru. To, o czym warto pamiętać, to odpowiednie zabezpieczenie powierzchni, na której ustawimy malowany mebel. Przed nałożeniem pierwszej warstwy należy dokładnie wymieszać lakier, a następnie zacząć od trudno dostępnych, szczegółowych miejsc. Produkt warto nałożyć kilka razy, a każdą warstwę, po dokładnym wyschnięciu, przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić.