Jeszcze do niedawna gry komputerowe kojarzone były głównie z dziećmi i nastolatkami. Traktowano je jako niepoważną rozrywkę dla zabicia czasu niezbyt wymagającego użytkownika, która niczego nie uczyła, nie rozwijała żadnych pożytecznych umiejętności, była zwyczajną stratą czasu.
I nieodwołalnie się z niej wyrastało, aby wreszcie zająć się poważniejszymi rzeczami i bardziej odpowiednimi rozrywkami. Dawne gry miały przeważnie prostą grafikę i nieskomplikowaną fabułę, wymagania sprzętowe również nie były zbyt wielkie. Ponadto, często obarczano je winą za rosnącą agresję wśród młodzieży, na równi z pełnymi przemocy programami w telewizji.
Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie. Pokolenie graczy lat 90. dorosło, jednak, jak się okazało, z gier wcale nie wyrośli. Co więcej, traktują ten temat całkiem poważnie. To już nie tylko rozrywka czy hobby, dla wielu granie stało się wręcz stylem życia. Organizowane są nawet mistrzostwa dla graczy, a wielu z nich zajmuje się graniem zawodowo i świetnie na tym zarabia.
Przemysł gier rozrósł się i jest dzisiaj wart miliardy. Aby wyjść naprzeciw coraz bardziej wymagającej klienteli, produkuje coraz bardziej rozbudowane gry z niesamowitą grafiką i skomplikowaną fabułą. Produkcja wielu gier, takich jak Bioshock czy Assasin’s Creed, ma budżety porównywalne z hollywoodzkimi blockbusterami.
Spośród wielu rodzajów gier można również wybrać edukacyjne, pomagające rozwijać logiczne myślenie, a nawet wspomagające naukę języków.
Leave a Reply