Praca w IT. Czym zajmuje się UX Designer?

czym zajmuje sie designer w branzy It

Osoby poszukujące zatrudnienia coraz częściej zwracają uwagę na branżę IT. Jednym z zawodów cieszących się rosnącym zainteresowaniem jest User Experience Designer. Jakie wymagania trzeba spełniać, aby objąć to stanowisko?

UX Designer – jak wygląda praca na tym stanowisku?

W sektorze IT funkcjonuje wiele zawodów. Niektóre profesje wymagają łączenia umiejętności i wiedzy z różnych dziedzin. Właśnie do nich można zaliczyć stanowisko UX Designera, czyli projektanta doświadczeń. Praca osoby wykonującej ten zawód polega na dostosowywaniu produktu do klienta, dla którego jego użytkowanie ma być jak najbardziej komfortowe. UX Designer projektuje więc m.in. aplikacje czy strony internetowe i dba o to, żeby ich użytkowanie było jak najbardziej intuicyjne, a produkt finalny cechował się wysoką funkcjonalnością.

Przedstawiciele tego zawodu w praktyce zajmują się np. badaniem potrzeb i wymagań potencjalnych użytkowników danego produktu, projektowaniem rozwiązań (interakcji i makiet), a także ich testowaniem pod kątem funkcjonalności, użyteczności oraz komfortu odbiorcy. W swojej pracy UX Designerzy wykorzystują różne narzędzia, które zazwyczaj są zależne od miejsca zatrudnienia. Mogą nimi być m.in. programy służące do tworzenia projektów graficznych i makiet (np. Figma, Adobe XD) czy Google Analytics i Mixpanel do analityki internetowej. Wykonywanie obowiązków na tym stanowisku wiąże się ze stałą współpracą z grafikami i programistami.

Umiejętności i predyspozycje niezbędne na stanowisku UX Designera

Osoba aspirująca na stanowisko UX Designera powinna być dobrym analitykiem i cechować się empatią, która pomoże jej wejść w skórę finalnego odbiorcy produktu. Oprócz tego niezwykle ważna jest umiejętność sprawnej komunikacji ze współpracownikami, ponieważ to stały element pracy UX Designera. Niezbędny jest także zmysł estetyczny. Dobrze, jeśli kandydat na to stanowisko posiada również wiedzę z zakresu marketingu. Oczywiście, konieczna jest umiejętność obsługi wykorzystywanych w pracy programów.

Obecnie standardowym wymogiem w przypadku zawodów z branży IT jest znajomość języka angielskiego. Stanowisko UX Designera nie wiąże się z koniecznością ukończenia konkretnego kierunku studiów. Osoby, które nie były wcześniej związane z sektorem IT w Polsce mają możliwość aplikacji na związane z tym zawodem studia podyplomowe. Dobrym pomysłem zdobycia niezbędnych umiejętności, a jednocześnie stworzenie swojego pierwszego portfolio, są płatne kursy i bootcampy.

UX Designer – zarobki

Osoby na stanowisku User Experience Designera mogą cieszyć się stosunkowo wysokimi zarobkami. Są one bezpośrednio zależne od rodzaju podpisanej umowy, doświadczenia zawodowego danej osoby czy miejsca pracy. Szacuje się, że Junior UX Designer zarabia średnio od 4 tys. zł do około 6 tys. zł miesięcznie na podstawie umowy o pracę. Z kolei na kontrakcie B2B Junior UX Designer zarobi trochę więcej – od 4,5 tys. zł do 8 tys. zł.

Im większe doświadczenie, tym wyższe zarobki, dlatego osoba ze średnim doświadczeniem na tym stanowisku może liczyć na pensję rzędu 9-15 tys. zł na podstawie umowy o pracę oraz 11-16 tys. zł na podstawie kontraktu B2B. W przypadku Senior UX Designerów mówi się o zarobkach w wysokości od ponad 12 tys. zł do 18 tys. zł miesięcznie (umowa o pracę) oraz od 15 tys. zł do 20 tys. zł miesięcznie (kontrakt B2B).

Gdzie UX Designerzy znajdą zatrudnienie?

Osoby zainteresowane pracą w branży IT powinny szukać zatrudnienia w sieci. Warto zwracać szczególną uwagę na portale branżowe, które udostępniają oferty związane wyłącznie z danym sektorem. Jednym z nich jest No Fluff Jobs, czyli portal z ofertami pracy IT.

Na stronie No Fluff Jobs regularnie pojawiają się oferty kierowane od User Experience Designerów. Co więcej, potencjalni kandydaci mogą filtrować wyszukiwane ogłoszenia, biorąc pod uwagę, m.in. typ umowy, lokalizację siedziby firmy, tryb pracy czy wymagane doświadczenie. Dzięki temu znalezienie odpowiedniej oferty jest komfortowe i zajmuje mniej czasu.