Przegląd autobusu – gdzie, jak często, jak przebiega?

przegląd autobusu

Każdy autobus powinien być poddany badaniom technicznym. Jedynie przegląd techniczny daje pewność, że autobus jest sprawny. Ma to tym większe znaczenie, że przewozi większą liczbę osób. Dlatego właściciele autobusów, czy też firmy przewozowe biorą odpowiedzialność za to, w jakim stanie są poszczególne busy.

Przegląd autobusu – co jest najważniejsze?

Obowiązkowy przegląd autobusu wymagany jest o wiele częściej, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych pojazdów. Oczywiście, wynika to z tego że najważniejsze jest bezpieczeństwo w ogólnie pojmowanym ruchu drogowym. Pierwsze badanie techniczne musi być wykonane przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji. Następne przeglądy techniczne muszą odbywać się natomiast co 6 miesięcy. O tym, czy autobus będzie dopuszczony do ruchu drogowego decyduje jego stan techniczny. W związku z tym, przegląd autobusu powinien kontrolować funkcjonalność pojazdu pod względem bezpieczeństwa i spełnienia wymogów odnośnie ochrony środowiska. Każdy przegląd autobusu bazuje na dogłębnym skontrolowaniu oraz ocenie działania układów i zespołów jakie znajdują się w autobusie. Kontroli poddawany jest: stan ogumienia i oświetlenia, stan szyb, karoserii i nadwozia. Diagnosta ocenia też stan hamulców, układ zawieszenia i układ kierowniczy. Przegląd odbywa się w licencjonowanych stacjach kontroli pojazdów, gdyż takie badanie jest uznawane za ważne. Dodatkowemu badaniu technicznemu muszą być poddane autobusy jakie uczestniczyły w wypadku. Nie jest bowiem pewne, czy nie doszło w takich pojazdach do większych uszkodzeń. Za każdym razem przegląd autobusu powinien wykonywać doświadczony diagnosta.

Jakie autobusy przechodzą przegląd?

Każdy autobus pokonuje duże trasy, przewożąc codziennie sporo pasażerów. Nic dziwnego, że Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów zaleca nawet przeprowadzanie diagnoz pomiędzy obowiązkowymi przeglądami. Jeżdżenie z dużym obciążeniem, dziurawe drogi i złe warunki atmosferyczne wpływają bowiem negatywnie na nadwozie.

Nie można też ignorować rdzy, ponieważ osłabia ona elementy poszycia autobusu. Kolejną, równie ważną kwestią jest to, żeby hamulce były w pełni sprawne. Już nawet drobne wady nie są przesłanką do dopuszczenia busa do użytku. Podobnie, uszkodzenia mechaniczne zawieszenia muszą być bezzwłocznie naprawione. Kontroli podlegają także: układy elektryczne, pneumatyki i hydrauliki.

Należy też sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych. Nie można w końcu doprowadzić do ryzyka pojawienia się wycieków w silniku. Każdy przegląd techniczny powinien być wykonany w taki sposób, by nie było wątpliwości, że coś jest zrobione niewłaściwie. Dlatego diagnosta sprawdzający autobus musi sprawdzić wszystko jak najdokładniej. Ponadto, ważne jest to, aby właściciel lub firma przewozowa pamiętali o tym, jak istotne jest wykonywanie systematycznych przeglądów.

Nie może być mowy o sytuacji, że coś nie zadziała jak należy, gdy w autobusie znajdują się pasażerowie. I właśnie takim awariom mają zapobiegać przeglądy techniczne.