Projektowanie 3D to bardzo trudne i wymagające zajęcie, które wymaga wielu godzin intensywnej nauki i praktyki. Profesjonalne oprogramowanie dedykowane przygotowywaniu modeli 3D także nie należy do najtańszych. Ku jakim programom powinniśmy się zwrócić, jeśli dla takich drogich narzędzi poszukujemy bezpłatnej alternatywy? Sprawdzamy!

Dobry, darmowy program do projektowania 3D – kiedy się na taki decydować?

Na samym początku powinniśmy sobie powiedzieć o jednym – dobre programy do projektowania 3D nie są tanie. Profesjonalne rozwiązania kosztują tysiące złotych i na ich zakup mogą sobie pozwolić wyłącznie te osoby, które bardzo dobrze zarabiają na przygotowywanych przez siebie projektach. Co jednak, jeśli dopiero stawiacie pierwsze kroki w tej branży? Na pewno będziecie poszukiwać rozsądnych, darmowych alternatyw. Którymi narzędziami w takiej sytuacji powinniście zainteresować się w pierwszej kolejności?

Przykłady darmowych programów do projektowania 3D

Pierwszym i najbardziej znanym darmowym programem do projektowania 3D jest Blender 3D. Zapewnia on użytkownikom dostęp do oprogramowania open source z mnóstwem ulepszeń, widżetów, poprawek i na bieżąco dodawanych nowych funkcji. Wokół aplikacji narosła naprawdę liczna społeczność, dzięki czemu możemy liczyć nie tylko na nieustanny jej rozwój, ale i na wsparcie ze strony innych użytkowników.

Więcej informacji na temat darmowych programów do projektowania 3D znajdziesz na stronie: https://www.kreatywnygrafik.pl/darmowe-programy-do-projektowania-3d/.

AutoDesk TinkerCAD to z kolei program oferujący użytkownikowi bezpłatnie pełny zestaw narzędzi do projektowania i modelowania. Warto wspomnieć jednak o tym, że w jego przypadku obiektów nie modeluje się od zera, a korzysta się z wstępnie wymodelowanych kształtów, które następnie poddaje się dalszej obróbce. Jest to proste w obsłudze narzędzie nawet dla początkujących.

Ostatnia pozycja w zestawieniu to Google SketchUp. Jest to proste w obsłudze narzędzie, które pozwala na tworzenie nawet bardzo zaawansowanych projektów. Mnogość wtyczek i funkcji przełoży się na możliwość przygotowywania modeli porównywalnych do tych, tworzonych za pomocą profesjonalnych narzędzi.

A który z darmowych programów do modelowania 3D na Was zrobił największe wrażenie?